Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to sv_SE translation catalogue (1966 entries)

en: Rear Wheel Drive
sv_SE: Bakhjulsdrift

en: Product Review
sv_SE: Produktrecension

en: New
sv_SE: Nytt

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Front Wheel Drive
sv_SE: Framhjulsdrift

en: Four Wheel Drive
sv_SE: Fyrhjulsdrift

en: Damaged
sv_SE: Skadad

en: Car
sv_SE: Bil

en: Goal:
sv_SE: Mål:

en: Follow on X (Twitter)
sv_SE: Följ oss på X (Twitter)

en: Yearly
sv_SE: En gång om året

en: Weekly
sv_SE: En gång i veckan

en: Use Range
sv_SE: Användningsområde

en: To
sv_SE: Till

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Partially Free
sv_SE: Delvis kostnadsfri

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Organization Description
sv_SE: Organisationsbeskrivning

en: Onsite
sv_SE: På plats

en: Number of Employees
sv_SE: Antal anställda

en: Monthly
sv_SE: En gång i månaden

en: From
sv_SE: Från

en: Daily
sv_SE: En gång om dagen

en: Blended
sv_SE: Blandad

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Fix Errors
sv_SE: Åtgärda fel

en: Fix Sitemap Errors
sv_SE: Åtgärda fel i webbplatskartan

en: Your sitemap has errors.
sv_SE: Din webbplatskarta innehåller fel.

en: Connect to AIOSEO
sv_SE: Anslut till AIOSEO

en: Unblock
sv_SE: Avblockera

en: Logs Retention
sv_SE: Bevarande av loggar

en: Block Key
sv_SE: Blocknyckel

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Blocked
sv_SE: Blockerad

en: Unblocked
sv_SE: Blockering borttagen

en: X Title
sv_SE: Rubrik för X

en: X Image
sv_SE: Bild för X

en: X Description
sv_SE: Beskrivning för X

en: X Card Type
sv_SE: Korttyp för X

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: vote | votes
sv_SE[0]: röst
sv_SE[1]: röster

en: Show X Author
sv_SE: Visa X-författare

en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: SERP Preview
sv_SE: SERP-förhandsgranskning

en: Schedule
sv_SE: Schemalägg

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: Enable X Card
sv_SE: Aktivera X-kort

en: Installs AIOSEO Local SEO
sv_SE: Installerar AIOSEO Local SEO

en: Installs AIOSEO Image SEO
sv_SE: Installerar AIOSEO Image SEO

note: Translators: 1 - A plugin's name (e.g. "OptinMonster", "Broken Link Checker").
en:  and %1$s
sv_SE:  och %1$s

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Skip %1$s Deactivate
sv_SE: Hoppa över %1$s inaktivera

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Submit %1$s Deactivate
sv_SE: Skicka %1$s inaktivera

en: Quick Feedback
sv_SE: Snabb feedback

en: Please share the reason
sv_SE: Dela anledningen

en: It's a temporary deactivation
sv_SE: Det är en temporär inaktivering

en: I couldn't get the plugin to work
sv_SE: Jag kunde inte få tillägget att fungera

en: Please share which plugin
sv_SE: Dela vilket tillägg

en: I'm switching to a different plugin
sv_SE: Jag byter till ett annat tillägg

en: I no longer need the plugin
sv_SE: Jag behöver inte tillägget längre

en: Please select an option
sv_SE: Välj ett alternativ

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
sv_SE: URL:en till skolan, högskolan eller universitetet där författaren studerade.

en: The school, college, or university where the author studied.
sv_SE: Skolan, högskolan eller universitetet där författaren studerade.

en: The organization the author works for.
sv_SE: Organisationen författaren arbetar för.

en: School, college, or university URL
sv_SE: URL till skola, högskola eller universitet

en: Same As URLs
sv_SE: Samma som URL:er

en: Enter a URL and press enter
sv_SE: Ange en URL eller tryck enter

en: Enable Author Info
sv_SE: Aktivera författarinformation

en: Employer
sv_SE: Arbetsgivare

en: Author SEO
sv_SE: Författar-SEO

en: Alumni Of
sv_SE: Alumni från

en: Add Item
sv_SE: Lägg till objekt

en: Unlock Network Tools
sv_SE: Lås upp nätverksverktyg

en: Unlock Domain Activations
sv_SE: Lås upp domänaktiveringar

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Network Tools is a %1$s Feature
sv_SE: Nätverksverktyg är en %1$s-funktion

en: Install Free Plugin
sv_SE: Installera gratis tillägg

en: Add License Key
sv_SE: Lägg till licensnyckel

en: Update (Don't Modify Date)
sv_SE: Uppdatera (ändra inte datum)

en: Save (Don't Modify Date)
sv_SE: Spara (ändra inte datum)

en: Temporary Redirect
sv_SE: Tillfällig omdirigering

en: Service Unavailable
sv_SE: Tjänst otillgänglig

en: See Other
sv_SE: Se annat

en: Permanent Redirect
sv_SE: Permanent omdirigering

en: Not Modified
sv_SE: Inte ändrad

en: Not Implemented
sv_SE: Inte implementerat

en: Internal Server Error
sv_SE: Internt serverfel

en: Install
sv_SE: Installera

en: I'm a Teapot
sv_SE: Jag är en tekanna

en: HTTP Version Not Supported
sv_SE: HTTP-version stöds inte

en: Gone
sv_SE: Borta

en: Get Started with Google Analytics for Free
sv_SE: Kom igång med Google Analytics gratis

en: Bad Request
sv_SE: Felaktig begäran

en: Bad Gateway
sv_SE: Dålig gateway

en: Unknown user agent
sv_SE: Okänd användaragent

en: Unknown indexing status
sv_SE: Okänd indexeringsstatus

en: Unknown fetch state
sv_SE: Okänd hämtningsstatus

en: The page is indexed.
sv_SE: Sidan är indexerad.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: The page has not been indexed. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
sv_SE: Sidan har inte indexerats. Kontrollera %1$sGoogle Search Console%2$s för mer information.

en: Successful fetch
sv_SE: Lyckad hämtning

en: Soft 404
sv_SE: Mjuk 404

en: Server error (5xx)
sv_SE: Serverfel (5xx)

en: Redirection error
sv_SE: Omdirigeringsfel

en: Page Fetch:
sv_SE: Sidhämtning:

en: Not found (404)
sv_SE: Hittades inte (404)

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Last Crawl:
sv_SE: Senaste genomsökning:

en: Invalid URL
sv_SE: Ogiltig URL

en: Internal error
sv_SE: Internt fel

en: Indexing Allowed?
sv_SE: Indexering tillåten?

en: Indexing allowed
sv_SE: Indexering tillåten

en: Indexed
sv_SE: Indexerad

en: Index Status:
sv_SE: Indexstatus:

en: Crawled As:
sv_SE: Genomsökt som:

en: Unlock Redirects
sv_SE: Lås upp omdirigeringar

en: Unlock Custom Taxonomies
sv_SE: Lås upp anpassade taxonomier

en: Unlock Custom Fields
sv_SE: Lås upp anpassade fält

en: Unlock All Features
sv_SE: Lås upp alla funktioner

en: Unlock Access Control
sv_SE: Lås upp åtkomstkontroll

en: Mark as Cornerstone
sv_SE: Markera som grundstensinnehåll

en: Count
sv_SE: Antal

en: Cornerstone Content
sv_SE: Grundstensinnehåll

en: Show more
sv_SE: Visa mer

en: Search Appearance > Advanced
sv_SE: Sökutseende > Avancerat

en: Database Version
sv_SE: Databasversion

en: Database Size
sv_SE: Databasstorlek

en: Database
sv_SE: Databas

en: Update Page
sv_SE: Uppdatera sida

en: You have 1 more notification
sv_SE: Du har en till avisering

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s density
sv_SE: %1$s-täthet

en: Or
sv_SE: Eller

en: Import from URL
sv_SE: Importera från URL

en: Directive
sv_SE: Direktiv

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Improved SEO strategy
sv_SE: Förbättrad SEO-strategi

en: Go to editor
sv_SE: Gå till redigeraren

en: SEO Revisions
sv_SE: SEO-versioner

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: (legacy)
sv_SE: (äldre)

en: Use Snippet
sv_SE: Använd kodblock

en: Update WPCode
sv_SE: Uppdatera WPCode

en: Install WPCode
sv_SE: Installera WPCode

en: Code Snippets
sv_SE: Kodblock

en: Activate WPCode
sv_SE: Aktivera WPCode

en: Open AI Integration
sv_SE: Open AI-integration

en: Performance Score
sv_SE: Prestandapoäng

en: Peak
sv_SE: Topp

en: Loss
sv_SE: Förlust

en: Last Updated On
sv_SE: Senast uppdaterat den

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Drop (%)
sv_SE: Tapp (%)

en: Country code
sv_SE: Landskod

en: Choose country
sv_SE: Välj land

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s Points
sv_SE: %1$s poäng

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s points
sv_SE: %1$s poäng

en: All Content Types
sv_SE: Alla innehållstyper

en: Free Plugins
sv_SE: Gratis tillägg

en: title
sv_SE: rubrik

en: Titles
sv_SE: Rubriker

en: OpenAI API Key
sv_SE: OpenAI API-nyckel

en: meta descriptions
sv_SE: meta-beskrivningar

en: Learn more about all the features
sv_SE: Lär dig mer om alla funktionerna

en: Descriptions
sv_SE: Beskrivningar

en: Yes, I want to disconnect
sv_SE: Ja, jag vill koppla från

en: Reconnect
sv_SE: Återanslut

en: Impressions
sv_SE: Visningar

en: Disconnect
sv_SE: Koppla från

en: Clicks
sv_SE: Klick

en: Avg. CTR
sv_SE: Genomsnittlig CTR

en: Your URL is invalid.
sv_SE: Din URL är ogiltig.

en: Your target URL is not valid.
sv_SE: Din mål-URL är inte giltig.

en: You don't have any keywords yet.
sv_SE: Du har inte några nyckelord än.

en: Up
sv_SE: Upp

en: TruSEO Score
sv_SE: TruSEO-poäng

en: Total Keywords
sv_SE: Totalt antal nyckelord

en: Total Clicks
sv_SE: Totalt antal klick

en: Top Pages
sv_SE: Populäraste sidorna

en: Top Losing
sv_SE: Störst förlust

en: Top Keywords
sv_SE: Populäraste nyckelorden

en: Top 3 Position
sv_SE: Topp 3-position

en: This feature requires the following plan:
sv_SE: Denna funktion kräver följande paket:

en: Speed tests for individual pages/posts
sv_SE: Hastighetstest för enskilda sidor/inlägg

en: SEO Statistics
sv_SE: SEO-statistik

en: Search traffic insights
sv_SE: Söktrafikinsikter

en: Search Impressions
sv_SE: Sökvisningar

en: Search Clicks
sv_SE: Klick från sökningar

en: Refreshing data
sv_SE: Uppdaterar data

en: Post Detail
sv_SE: Inläggsinformation

en: Last 7 Days
sv_SE: Senaste 7 dagarna

en: Last 6 Months
sv_SE: Senaste 6 månaderna

en: Last 3 Months
sv_SE: Senaste 3 månaderna

en: Last 28 Days
sv_SE: Senaste 28 dagarna

en: Keyword Positions
sv_SE: Positioner för nyckelord

en: Keyword Performance
sv_SE: Nyckelordsprestanda

en: Keyword
sv_SE: Nyckelord

en: Included as Pro Feature
sv_SE: Inkluderad som Pro-funktion

en: in search results
sv_SE: i sökresultaten

en: Improved visibility
sv_SE: Förbättrad synlighet

en: Down
sv_SE: Ner

en: Connect to Google Search Console
sv_SE: Anslut till Google Search Console

en: Avg. Position
sv_SE: Genomsnittlig position

en: 4-10 Position
sv_SE: Plats 4–10

en: 11-50 Position
sv_SE: Plats 11–50

note: Translators: 1 - The number of spots.
en: %s spot | %s spots
sv_SE[0]: %s plats
sv_SE[1]: %s platser

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %s point | %s points
sv_SE[0]: %s poäng
sv_SE[1]: %s poäng

note: Translators: 1 - The number of keywords.
en: %s keyword | %s keywords
sv_SE[0]: %s nyckelord
sv_SE[1]: %s nyckelord

note: Translators: 1 - The number of impressions.
en: %s impression | %s impressions
sv_SE[0]: %s visning
sv_SE[1]: %s visningar

note: Translators: 1 - The number of clicks.
en: %s click | %s clicks
sv_SE[0]: %s klick
sv_SE[1]: %s klick

en: Search Statistics
sv_SE: Sökstatistik

en: Google Rich Results Test
sv_SE: Test av Google Rich Results

en: SEO Overview
sv_SE: SEO-översikt

en: SEO Inspector
sv_SE: SEO-inspektör

en: Post Types:
sv_SE: Inläggstyper:

en: No keyphrase found
sv_SE: Ingen nyckelordsfras hittades

en: No data yet
sv_SE: Inga data än

en: Meta Tags
sv_SE: Metaetiketter

en: NEW
sv_SE: NY

en: SEO Preview
sv_SE: SEO-förhandsgranskning

en: Edit User
sv_SE: Redigera användare

en: No articles were found.
sv_SE: Inga artiklar hittades.

en: Male
sv_SE: Man

en: Female
sv_SE: Kvinna

en: Alternate Website Name
sv_SE: Alternativt webbplatsnamn

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Volunteer
sv_SE: Volontär

en: Theater Event
sv_SE: Teaterföreställning

en: Temporary
sv_SE: Temporär

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Sports Event
sv_SE: Sportevenemang

en: Social Event
sv_SE: Social händelse

en: Search Schema
sv_SE: Sök schema

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagt

en: Sale Event
sv_SE: Försäljningshändelse

en: Rescheduled
sv_SE: Schemalagd på nytt

en: Postponed
sv_SE: Uppskjuten

en: Part Time
sv_SE: Deltid

en: Other
sv_SE: Annat

en: Music Event
sv_SE: Musikevenemang

en: Moved Online
sv_SE: Flyttat online

en: Literary Event
sv_SE: Litterärt evenemang

en: Hour
sv_SE: Timma

en: High School
sv_SE: Högskola

en: Full Time
sv_SE: Heltid

en: Food Event
sv_SE: Matevenemang

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Delivery Event
sv_SE: Leveranshändelse

en: Dance Event
sv_SE: Dansföreställning

en: Custom Schema
sv_SE: Anpassat schema

en: Contractor
sv_SE: Entreprenör

en: Comedy Event
sv_SE: Humorföreställning

en: Cancelled
sv_SE: Inställt

en: Business Event
sv_SE: Företagsevenemang

en: Bachelor Degree
sv_SE: Kandidatexamen

en: Annual
sv_SE: Årligen

en: Your Templates
sv_SE: Dina mallar

en: Visit Site
sv_SE: Besök webbplats

en: Validate with Google
sv_SE: Validera med Google

en: Validate Schema
sv_SE: Validera schema

en: Service
sv_SE: Tjänst

en: Select Site
sv_SE: Välj webbplats

en: Search Results Page
sv_SE: Sida för sökresultat

en: Schema Templates
sv_SE: Schemamallar

en: Schema In Use
sv_SE: Schema som används

en: Schema Generator
sv_SE: Schema-genererare

en: Schema Catalog
sv_SE: Schemakatalog

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Music Group
sv_SE: Musikgrupp

en: Music Album
sv_SE: Musikalbum

en: Music
sv_SE: Musik

en: Medical Page
sv_SE: Medicinsk sida

en: Job Posting
sv_SE: Jobbannons

en: items per page
sv_SE: objekt per sida

en: How To
sv_SE: Hur man

en: Fact Check
sv_SE: Faktakontroll

en: Event
sv_SE: Evenemang

en: Domain Activations
sv_SE: Domänaktiveringar

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Dataset
sv_SE: Datauppsättning

en: Checkout Page
sv_SE: Sida för kassa

en: All
sv_SE: Alla

en: Alias Of
sv_SE: Alias för

en: Additional Schema Types
sv_SE: Ytterligare schematyper

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: About Page
sv_SE: ”Om”-sida

en: Author URL
sv_SE: Författar-URL

en: Software
sv_SE: Programvara

en: Network Tools
sv_SE: Nätverksverktyg

en: Website Name
sv_SE: Webbplatsnamn

en: description
sv_SE: beskrivning

en: Underscores (_)
sv_SE: Understreck (_)

en: Strip Punctuation
sv_SE: Avlägsna skiljetecken

en: Pound (#)
sv_SE: Pund (#)

en: Numbers (0-9)
sv_SE: Nummer (0-9)

en: Lower Case
sv_SE: Små bokstäver

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: Dashes (-)
sv_SE: Streck (-)

en: Custom Role
sv_SE: Anpassad roll

en: Caption
sv_SE: Bildtext

note: Translators: 1 - The image attribute name ("Caption" or "Description").
en: Autogenerate %1$s on Upload
sv_SE: Generera %1$s automatiskt vid uppladdning

en: Apostrophe (')
sv_SE: Apostrof (')

en: Alt Tag
sv_SE: ”alt”-tagg

en: Add a Redirect
sv_SE: Lägg till en omdirigering

note: Translators: 1 - The type of format ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: %1$s Format
sv_SE: Format för %1$s

en: Are you sure you want to delete this link?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna länk?

en: Are you sure you want to delete these links?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort dessa länkar?

en: Yes, count me in!
sv_SE: Ja, räkna med mig!

en: Write an answer...
sv_SE: Skriv ett svar …

en: Write a question...
sv_SE: Skriv en fråga …

en: Word balance
sv_SE: Ordbalans

en: VAT ID:
sv_SE: VAT-ID:

en: Too Many Words
sv_SE: För många ord

en: Title Wrapper
sv_SE: Rubrikomslag

en: Table of Contents Settings
sv_SE: Inställningar för innehållsförteckning

en: Store
sv_SE: Butik

en: Reorder
sv_SE: Ändra ordning

en: Reduce Word Count
sv_SE: Minska antalet ord

en: Open Your RSS Feed
sv_SE: Öppna ditt RSS-flöde

en: Not Enough Words
sv_SE: Inte tillräckligt med ord

en: Needs improvement
sv_SE: Behöver förbättras

en: Meta Description
sv_SE: Meta-beskrivning

en: List Style
sv_SE: Liststil

en: FAQ Options
sv_SE: Alternativ för vanliga frågor

en: Done
sv_SE: Klart

en: Display Block
sv_SE: Visa block

en: at least one
sv_SE: åtminstone ett

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Initial score range, 4 - Final score range.
en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
sv_SE: Ett mycket bra resultat är mellan %1$s%3$d och %4$d%2$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Table of Contents
sv_SE: %1$s innehållsförteckning

en: Parent Term
sv_SE: Överordnad term

en: Zip Code
sv_SE: Postnummer

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
sv_SE: Visa %1$s

en: URL already exists.
sv_SE: URL finns redan.

en: Upgrade to Pro Today!
sv_SE: Uppgradera till Pro idag!

en: Try New Headline
sv_SE: Prova ny rubrik

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
sv_SE: Totalt %1$s

en: Too Short 🙃
sv_SE: För kort 🙃

en: Too Long 😑
sv_SE: För lång 😑

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
sv_SE: Filen som du för närvarande har valt är inte en CSV-fil.

en: Taxonomy Feeds
sv_SE: Webbflöden för taxonomier

en: SEO Setup
sv_SE: SEO-inställning

en: Search Preview
sv_SE: Förhandsgranskning av sökning

en: Search Feed
sv_SE: Webbflöde för sökfråga

en: Run Shortcodes
sv_SE: Kör kortkoder

en: REST API support
sv_SE: REST API-stöd

en: Previous Scores
sv_SE: Föregående poäng

en: Post Comment Feeds
sv_SE: Webbflöden för inläggskommentarer

en: Personal Options
sv_SE: Personliga alternativ

en: Okay
sv_SE: Okej

en: Not Looking Great
sv_SE: Ser inte bra ut

en: New Score
sv_SE: Ny poäng

en: Looks Good! 👍👍
sv_SE: Det ser bra ut! 👍👍

en: Improve SEO Rankings
sv_SE: Förbättra SEO-ranking

en: Import from CSV
sv_SE: Importera från CSV

en: Import Additional Pages
sv_SE: Importera ytterligare sidor

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
sv_SE: Om du inte redan har ett projekt på %1$s, skapa ett projekt %2$shär%3$s.

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
sv_SE: Så här kommer din rubrik att se ut på Googles sökresultatsida.

en: Good 🙂
sv_SE: Bra 🙂

en: Global RSS Feed
sv_SE: Globalt RSS-flöde

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
sv_SE: Skaffa ytterligare nyckelordsfraser och många fler moduler! %1$s

en: Follow on YouTube
sv_SE: Följ på YouTube

en: Ending Words
sv_SE: Slutord

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
sv_SE: Redigera %1$s

en: Delete Selected Pages
sv_SE: Ta bort valda sidor

en: Delete Page
sv_SE: Ta bort sida

en: Customer Data
sv_SE: Kunduppgifter

en: Current Score
sv_SE: Nuvarande poäng

en: Could Be Better
sv_SE: Kunde vara bättre

en: Conversion Tools
sv_SE: Konverteringsverktyg

en: Choose a Post Type
sv_SE: Välj en inläggstyp

en: Beginning Words
sv_SE: Inledande ord

en: Author Feeds
sv_SE: Webbflöden för författare

en: Attachments Feed
sv_SE: Webbflöde för bilagor

en: Atom Feed
sv_SE: Atom-webbflöde

en: Analyze Headline
sv_SE: Analysera rubrik

en: AIOSEO - HTML Sitemap
sv_SE: AIOSEO – HTML-webbplatskarta

en: Additional Profiles
sv_SE: Ytterligare profiler

en: Add Page
sv_SE: Lägg till sida

note: Translators: 1 - "Clarity".
en: %1$s Project ID
sv_SE: %1$s projekt-ID

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
sv_SE: Översikt över %1$s

en: Sample description for media.
sv_SE: Exempelbeskrivning för media.

en: Description for the current media file.
sv_SE: Beskrivning för nuvarande mediafil.

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
sv_SE: %1$s %2$s Webbflöde med inlägg av %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
sv_SE: %1$s %2$s Kategoriflöde för %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
sv_SE: %1$s %2$s Kommentarsflöde för %3$s

[ctx: feed link]
note: Translators: Separator between blog name and feed type in feed links.
en: -
sv_SE:  –

en: Installs OptinMonster
sv_SE: Installerar OptinMonster

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
sv_SE: Översikt över %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
sv_SE: Konfiguration av %s

en: View supported browsers
sv_SE: Visa webbläsare som stöds

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
sv_SE: Du använder en webbläsare som inte längre stöds av %1$s. Uppdatera den eller använd en annan webbläsare för att komma åt tilläggets inställningar.

en: Your browser version is not supported
sv_SE: Din webbläsarversion stöds inte

en: Resolve This Issue
sv_SE: Lös detta problem

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
sv_SE: Kopiera felmeddelandet ovan och klistra in det i ett meddelande till %1$s supportteam.

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
sv_SE: Hoppsan! Det verkar som om JavaScript inte laddades

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
sv_SE: Webbplatskarta för %1$s – %2$s

en: Don't update the modified date
sv_SE: Uppdatera inte ändringsdatumet

en: Open Redirects
sv_SE: Öppna omdirigeringar

en: Go to Social Networks
sv_SE: Gå till sociala nätverk

en: Link selected.
sv_SE: Länk vald.

en: Insert/edit link
sv_SE: Infoga/redigera länk

en: Got It!
sv_SE: Jag förstår!

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
sv_SE: Du kan nu hantera dina SEO-inställningar inuti %1$s via %2$s innan du publicerar ditt inlägg!

en: IndexNow API Key
sv_SE: IndexNow API-nyckel

en: Index Now
sv_SE: Indexera nu

en: Regenerate API Key
sv_SE: Återskapa API-nyckel

en: Update IndexNow
sv_SE: Uppdatera IndexNow

en: Activate IndexNow
sv_SE: Aktivera IndexNow

note: Translators: 1 - The post title.
en: Links & Suggestions for "%1$s"
sv_SE: Länkar och förslag för ”%1$s”

en: Are you sure you want to delete all links?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla länkar?

en: Are you sure you want to delete these pages?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort dessa sidor?

en: Are you sure you want to delete this page?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna sida?

en: Delete Link
sv_SE: Ta bort länk

en: Total External Links
sv_SE: Totalt antal externa länkar

en: # of Links
sv_SE: # länkar

en: other domains
sv_SE: andra domäner

en: Total Links
sv_SE: Totalt antal länkar

en: Affiliate Links
sv_SE: Partnerlänkar

en: External Links
sv_SE: Externa länkar

en: Posts Crawled
sv_SE: Genomsökta inlägg

en: Link Suggestions
sv_SE: Länkförslag

en: External
sv_SE: Extern

en: Affiliate
sv_SE: Partner

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Yes, I want to delete all links
sv_SE: Ja, jag vill ta bort alla länkar

en: Yes, I want to delete these links
sv_SE: Ja, jag vill ta bort dessa länkar

en: Yes, I want to delete this link
sv_SE: Ja, jag vill ta bort denna länk

en: No items found.
sv_SE: Inga objekt hittades.

en: Post Report
sv_SE: Inläggsrapport

en: Domains Report
sv_SE: Domänrapport

en: Links Report
sv_SE: Länkrapport

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
sv_SE: Vi kunde inte analysera din rubrik, försök igen senare.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
sv_SE: En uppdatering krävs för att denna utökning ska fortsätta att fungera med %1$s %2$s.

en: Update Addon
sv_SE: Uppdatera utökning

en: Update to version
sv_SE: Uppdatera till version

en: Phrase
sv_SE: Fras

en: Post Title
sv_SE: Inläggsrubrik

en: Inbound
sv_SE: Inkommande

note: Translators: 1 - The type of link.
en: Delete All %1$s Links
sv_SE: Ta bort alla %1$s-länkar

en: Overall Score
sv_SE: Sammanlagd poäng

en: Top Domain Reports
sv_SE: Toppdomänrapporter

en: See Affiliate Links
sv_SE: Se partnerlänkar

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
sv_SE: Du har för närvarande inte behörighet att uppdatera denna utökning. Be en webbplatsadministratör att uppdatera.

en: Too Long
sv_SE: För lång

en: Too Short
sv_SE: För kort

en: Headline Type
sv_SE: Rubriktyp

en: Word Count
sv_SE: Antal ord

en: Needs Improvement
sv_SE: Behöver förbättras

en: All good
sv_SE: Allt bra

en: Character Count
sv_SE: Antal tecken

en: At least one
sv_SE: Åtminstone en

en: Word Balance
sv_SE: Ordbalans

en: Power Words
sv_SE: Kraftuttryck

en: 10-15%
sv_SE: 10–15 %

en: Emotional Words
sv_SE: Emotionella ord

en: 10-20%
sv_SE: 10–20 %

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
sv_SE: Din rubrik skulle ha större sannolikhet att få klick om den hade vanligare ord.

en: Uncommon Words
sv_SE: Ovanliga ord

en: 20-30%
sv_SE: 20–30 %

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
sv_SE: Rubriker med ovanliga ord är mer benägna att få klick.

en: Common Words
sv_SE: Vanliga ord

en: Negative
sv_SE: Negativ

en: Positive
sv_SE: Positiv

en: Too Many Words 😑
sv_SE: För många ord 😑

en: Reduce Word Count 🙂
sv_SE: Minsta antalet ord 🙂

en: Good
sv_SE: Bra

en: Not Enough Words 🙃
sv_SE: Inte tillräckligt med ord 🙃

en: Goal:
sv_SE: Mål:

en: Important Issues
sv_SE: Viktiga problem

en: Enter Your Headline
sv_SE: Ange din rubrik

en: No content yet
sv_SE: Inget innehåll ännu

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
sv_SE: Uppdatering av tillägg misslyckades. Kontrollera behörigheterna och försök igen.

en: Please enter a valid headline.
sv_SE: Ange en giltig rubrik.

en: Link Assistant
sv_SE: Länkassistent

en: Email
sv_SE: E-post

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Tax ID
sv_SE: Moms-ID

en: Vat ID
sv_SE: Vat-ID

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
sv_SE[0]: %1$s fel
sv_SE[1]: %1$s fel

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
sv_SE: Uppgradera till %1$s %2$s

en: Join Our Community
sv_SE: Gå med i vår community

en: Quick Links
sv_SE: Snabblänkar

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
sv_SE: Du har för närvarande inte behörighet att aktivera denna utökning. Be en webbplatsadministratör att aktivera först.

en: Our Opening Hours:
sv_SE: Våra öppettider:

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Phone:
sv_SE: Telefon:

en: Address:
sv_SE: Adress:

en: Our location:
sv_SE: Vår plats:

en: sitemap
sv_SE: webbplatskarta

en: High
sv_SE: Hög

en: Medium
sv_SE: Medel

en: Low
sv_SE: Låg

en: Configure Sitemap
sv_SE: Konfigurera webbplatskarta

en: Back to Homepage
sv_SE: Tillbaka till startsidan

en: There are no posts here
sv_SE: Det finns inga inlägg här

en: Whoops!
sv_SE: Hoppsan!

en: Back
sv_SE: Tillbaka

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
sv_SE: Visar %1$s av %2$s

en: Images
sv_SE: Bilder

en: URL Count
sv_SE: Antal URL:er

en: Sitemap Index
sv_SE: Index för webbplatskarta

en: Post Archive
sv_SE: Inläggsarkiv

en: 404 - Page Not Found
sv_SE: 404 – Sidan hittades inte

en: Search Results for
sv_SE: Sökresultat för

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
sv_SE: Exempelsökväg

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
sv_SE: Ett fel uppstod vid hämtningen av nyckelordsfraser. Försök igen senare.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
sv_SE: Du har överskridit den maximala kvoten för förfrågningar. Försök igen senare.

en: Custom Marker
sv_SE: Anpassad markör

en: Map Display
sv_SE: Kartvisning

en: Show icon
sv_SE: Visa ikon

en: Show label
sv_SE: Visa etikett

en: Driving Directions
sv_SE: Köranvisningar

en: Map Preview
sv_SE: Förhandsgranskning av karta

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Google Maps API Key
sv_SE: Google Maps API-nyckel

en: Map
sv_SE: Karta

en: Maps
sv_SE: Kartor

note: Translators: 1 - The title of the location.
en: Please configure the map for this location: %1$s
sv_SE: Konfigurera kartan för denna plats: %1$s

en: The regex syntax is invalid.
sv_SE: Ogiltig syntax i det reguljära uttrycket.

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: You're good to go!
sv_SE: Du är redo att köra!

en: Your post needs improvement!
sv_SE: Ditt inlägg behöver förbättras!

en: No focus keyphrase!
sv_SE: Ingen fokusnyckelordsfras

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
sv_SE[0]: %1$s fel hittades!
sv_SE[1]: %1$s fel hittades!

en: Good!
sv_SE: Bra!

en: Blocked!
sv_SE: Blockerad!

en: .htaccess file is empty.
sv_SE: .htaccess-fil är tom.

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
sv_SE: Som standard har %1$s-rollen %2$singen åtkomst%3$s till %4$s-inställningar.

en: Click here to learn more
sv_SE: Klicka här för att lära dig mer

en: No results found for your search. Try again!
sv_SE: Inga resultat hittades för din sökning. Försök igen!

en: Begin typing a term ID or name to search...
sv_SE: Börja skriva ett term-ID eller namn för att söka …

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
sv_SE: Börja skriva ett inläggs-ID rubrik eller slug för att söka …

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
sv_SE: Sorteringsriktningen. Värden som stöds är %1$s och %2$s.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
sv_SE: Om publiceringsdatum för inlägg ska visas.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
sv_SE: Om etiketter ska visas eller inte. Standard är %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
sv_SE: HTML-taggen som används för etiketten för varje sektion. Standard är %1$s.

en: To view the new sitemap, first save changes.
sv_SE: Spara ändringarna först för att visa den nya webbplatskartan.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
sv_SE: För att visa webbplatskartan, ange en URL och spara ändringarna.

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
sv_SE: Följande kortkodsparametrar kan användas för att åsidosätta standardinställningarna:

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
sv_SE: Sidan som du har angett är ogiltig eller finns redan. Ange en sida med en unik slug.

en: Open HTML Sitemap
sv_SE: Öppna HTML-webbplatskarta

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
sv_SE: t.ex. %1$s

en: Dedicated Page
sv_SE: Dedikerad sida

en: This setting only applies to posts and pages.
sv_SE: Denna inställning tillämpas endast på inlägg och sidor.

en: Publication Date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: Display HTML Sitemap
sv_SE: Visa HTML-webbplatskarta

en: HTML Sitemap Settings
sv_SE: Inställningar för HTML-webbplatskarta

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
sv_SE: Använd följande PHP-kod på valfri plats i ditt tema för att visa webbplatskartan. %1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
sv_SE: Använd följande kortkod för att visa HTML-webbplatskartan. %1$s

en: Display the sitemap on a dedicated page:
sv_SE: Visa webbplatskartan på en dedikerad sida:

en: Post/Term ID
sv_SE: ID för inlägg/term

en: Last Updated Date
sv_SE: Senast uppdaterat datum

en: Yes, I want to restore this backup
sv_SE: Ja, jag vill återställa denna säkerhetskopia

en: Yes, I want to delete this backup
sv_SE: Ja, jag vill ta bort denna säkerhetskopia

en: Are you sure you want to restore this backup?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa denna säkerhetskopia?

en: Are you sure you want to delete this backup?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna säkerhetskopia?

en: Home Page Meta Description
sv_SE: Startsidans metabeskrivning

en: You have new notifications!
sv_SE: Du har nya aviseringar!

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
sv_SE: Ange en kommateckenseparerad lista med term-ID:n.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
sv_SE: Ange en kommateckenseparerad lista med inläggs-ID:n.

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Sort Direction
sv_SE: Sorteringsriktning

en: Alphabetical
sv_SE: Alfabetiskt

en: Last Updated
sv_SE: Senast uppdaterad

en: Sort Order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Show Publication Date
sv_SE: Visa publiceringsdatum

en: Show Labels
sv_SE: Visa etiketter

en: Compact Archives
sv_SE: Kompakta arkiv

en: No date archives could be found.
sv_SE: Inga datumarkiv kunde hittas.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
sv_SE: Följande utökningar kan inte användas eftersom de kräver %1$s%2$s %3$s%4$s för att fungera:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
sv_SE: %1$s - HTML-webbplatskarta

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
sv_SE: Widget för %1$s HTML-webbplatskarta.

en: Sitemap
sv_SE: Webbplatskarta

en: No posts/terms could be found.
sv_SE: Inga inlägg/termer kunde hittas.

en: Select Rule
sv_SE: Välj regel

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
sv_SE: Ange en kod för språkversion, t.ex.: en_GB, es_ES

en: Enter a WordPress Filter Name
sv_SE: Ange ett WordPress-filternamn

en: Enter the Server Name
sv_SE: Ange servernamnet

en: Enter an IP Address
sv_SE: Ange en IP-adress

en: Select Roles
sv_SE: Välj roller

en: Select Status
sv_SE: Välj status

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Select a Value or Add a New One
sv_SE: Väl ett värde eller lägg till ett nytt

en: Add Custom Rule
sv_SE: Lägg till anpassad regel

note: Translators: 1 - The dollar symbol, 2 - Dollar symbol example.
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
sv_SE: Dollarsymbolen %1$s bör vara i slutet. Till exempel: %2$s

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
sv_SE: Kan du göra mig en STOR tjänst och ge det ett 5-stjärnigt betyg på WordPress för att hjälpa oss sprida ordet och öka vår motivation?

en: Help us improve
sv_SE: Hjälp oss att förbättra

en: That's Awesome!
sv_SE: Det är toppen!

en: Yes, I love it!
sv_SE: Ja, jag gillar det!

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
sv_SE: Aktivera vår ”Rubrikanalyserare” för att få hjälp med att skriva oemotståndliga rubriker och rankas bättre i sökresultaten.

en: Headline Analyzer
sv_SE: Rubrikanalyserare

en: Value
sv_SE: Värde

en: Custom Rules
sv_SE: Anpassade regler

en: Site Aliases
sv_SE: Webbplatsalias

en: Logged Out
sv_SE: Utloggad

en: Logged In
sv_SE: Inloggad

en: Libraries
sv_SE: Bibliotek

en: Feeds
sv_SE: Webbflöden

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Locale
sv_SE: Språkversion

en: WordPress Filter
sv_SE: WordPress-filter

en: HTTP Header
sv_SE: HTTP-header

en: WordPress User Roles
sv_SE: WordPress användarroller

en: Referrer
sv_SE: Hänvisande webbplats

en: Login Status
sv_SE: Inloggningsstatus

en: Full Site Redirect
sv_SE: Fullständig webbplatsomdirigering

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
sv_SE: Din webbplats kör en %1$sosäker version%2$s av WordPress som inte längre stöds. Uppdatera din webbplats till den senaste versionen av WordPress för att fortsätta använda %3$s.

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Unauthorized
sv_SE: Obehörig

en: Forbidden
sv_SE: Förbjudet

en: Found
sv_SE: Hittade

en: List
sv_SE: Lista

en: How-To
sv_SE: Hur man

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
sv_SE: Din webbplats kör en %1$sugammlar version%2$s av WordPress. Vi rekommenderar att du använder den senaste versionen av WordPress för att skydda din webbplats.

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
sv_SE[0]: Lägg till omdirigering för att förbättra SEO
sv_SE[1]: Lägg till omdirigeringar för att förbättra SEO

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
sv_SE: Förbättra din SEO-ranking med ytterligare nyckelordsfraser.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
sv_SE: AIOSEO – Synliga sökvägar

en: Display the current page breadcrumb.
sv_SE: Visa den nuvarande sidans synliga sökväg.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
sv_SE: Varumärket %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
sv_SE: %1$s-varumärke

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
sv_SE: Artikelnumret för %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s SKU
sv_SE: Artikelnummer för %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
sv_SE: %1$s-priset.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
sv_SE: %1$s-pris

en: The archive post type name.
sv_SE: Namn för arkivinläggstypen.

en: Post Type Name
sv_SE: Namn på inläggstyp

en: The archive format.
sv_SE: Arkivformatet.

en: Archive format
sv_SE: Arkivformat

en: The search string.
sv_SE: Söksträngen.

en: Search String
sv_SE: Söksträng

en: The day.
sv_SE: Dagen.

en: The month.
sv_SE: Månaden.

en: The year.
sv_SE: Året.

en: The 404 error format.
sv_SE: 404-felformatet.

en: The search result format.
sv_SE: Sökresultatformatet.

en: Search result format
sv_SE: Sökresultatformat

en: The author's last name.
sv_SE: Författarens efternamn.

en: The author's first name.
sv_SE: Författarens förnamn.

en: The author's display name.
sv_SE: Författarens visningsnamn.

en: Author Display Name
sv_SE: Författarens visningsnamn

en: The blog page title.
sv_SE: Bloggsidans rubrik.

en: The crumb separator.
sv_SE: Synliga sökvägens avgränsare.

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
sv_SE: %1$s-rubriken.

en: The label.
sv_SE: Etiketten.

en: Label
sv_SE: Etikett

en: The permalink.
sv_SE: Permalänken.

en: Show Blog Home
sv_SE: Visa bloggstartsida

en: Blog Page Title
sv_SE: Rubrik för bloggsida

en: Category Hierarchy
sv_SE: Kategorihierarki

en: Link current item
sv_SE: Länka nuvarande objekt

en: Show current item
sv_SE: Visa nuvarande objekt

en: Format the label used for the 404 error page.
sv_SE: Formatera etiketten som används för 404-felsidan.

en: Format the label used for the search results page.
sv_SE: Formatera etiketten som används för sökresultatssidan.

en: Format the label used for archives page.
sv_SE: Formatera etiketten som används för arkivsidan.

en: Prefix for breadcrumb path.
sv_SE: Prefix för synlig sökväg.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
sv_SE: Etikett som används för startsidans länk (första objektet) i synliga sökvägen.

en: Homepage label
sv_SE: Etikett för startsida

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
sv_SE: Dessa inställningar påverkar alla synliga sökvägar som visas av %1$s på hela din webbplats.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
sv_SE: Syftet med synlig sökvägsnavigering är att hjälpa användare att navigera runt på din webbplats. Det hjälper också sökmotorer att förstå strukturen och hierarkin för länkar på en webbsida.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
sv_SE: Använd följande kortkod för att visa den nuvarande synliga sökvägen. %1$s

en: Custom HTML templates
sv_SE: Anpassade HTML-mallar

en: Day
sv_SE: Dag

en: Year
sv_SE: År

en: Use a default template
sv_SE: Använd en standardmall

en: Opening Hours block, widget and shortcode
sv_SE: Block, widget och kortkod för öppettider

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
sv_SE: Detaljerad adress, kontakt och betalningsinformation

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - Breadcrumbs
sv_SE: %1$s – synliga sökvägar

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Default template for all pages.
sv_SE: Standardmall för alla sidor.

en: Professional Service
sv_SE: Professionell tjänst

en: Clear Redirect Logs
sv_SE: Rensa omdirigeringsloggar

en: Clear 404 Logs
sv_SE: Rensa 404-loggar

en: Last Accessed
sv_SE: Senast besökt

en: at
sv_SE: vid

en: Show Icons
sv_SE: Visa ikoner

en: Show Title
sv_SE: Visa rubrik

en: Available as Addon Plugin
sv_SE: Tillgängligt som utökningstillägg

en: Redirection Manager
sv_SE: Omdirigeringshanterare

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
sv_SE: Skicka dina senaste nyhetsinslag till Google News (endast Pro- och Elite-paket)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
sv_SE: Skicka dina videoklipp till sökmotorer (endast Pro och Elite-paket)

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
sv_SE: Styrning av prioriteter och frekvenser för varje inlägg, sida, kategori, etikett o.s.v.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
sv_SE: Styr prioriteten och frekvensen per inläggstyp/taxonomi

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
sv_SE: Vissa servrar kan konfigureras för att leverera filresurser direkt, utan omdirigering.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
sv_SE: Insättningstecknet %1$s bör vara i början. Till exempel: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
sv_SE: Kom ihåg att aktivera ”%1$s”-alternativet om detta är ett reguljärt uttryck.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
sv_SE: Ankarvärden skickas inte till servern och kan inte omdirigeras.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
sv_SE: Käll-URL:en bör antagligen börja med en %1$s

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
sv_SE: Din källa är densamma som ett mål och detta skapar en loop.

en: Permalinks are not currently supported.
sv_SE: Permalänkar stöds inte just nu.

en: Please enter a valid relative source URL.
sv_SE: Ange en giltig relativ käll-URL.

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
sv_SE: Detta är ett duplikat av en URL du redan lagt till. Du kan endast lägga till unika käll-URL:er.

en: Add Redirects
sv_SE: Lägg till omdirigeringar

en: Source URLs
sv_SE: Käll-URL:er

en: Query Parameters:
sv_SE: Parametrar i förfrågan:

en: what's this?
sv_SE: vad är detta?

en: FUTURE
sv_SE: KOMMANDE

en: PENDING
sv_SE: VÄNTANDE

en: DRAFT
sv_SE: UTKAST

en: Moved Permanently
sv_SE: Flyttad permanent

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
sv_SE: Det finns redan en omdirigering för den här käll-URL:en. Redigera originalet i stället om du vill göra ändringar.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
sv_SE: Din mål-URL innehåller ogiltiga tecken %1$s

en: Add Redirect
sv_SE: Lägg till omdirigering

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
sv_SE: Ett fel uppstod när dina omdirigeringar skulle läggas till. Försök igen senare.

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
sv_SE: Ange en URL eller börja skriva en sid- eller inläggsrubrik, slug eller ID.

en: Redirect Type:
sv_SE: Typ av omdirigering:

en: Display Info
sv_SE: Visa information

en: 404 Redirects
sv_SE: 404-omdirigeringar

en: Modified Posts
sv_SE: Ändrade inlägg

en: Manual Redirects
sv_SE: Manuella omdirigeringar

en: Ignore all parameters except UTM
sv_SE: Ignorera alla parametrar förutom UTM

en: Ignore & pass parameters to the target
sv_SE: Ignorera och skicka parametrarna till målet

en: Exact match all parameters in any order
sv_SE: Exakt matchning av alla parametrar i valfri ordning

en: Ignore all parameters
sv_SE: Ignorera alla parametrar

en: Create and manage redirects for your broken links.
sv_SE: Skapa och hantera omdirigeringar för dina brutna länkar.

en: Forever
sv_SE: För alltid

en: 1 week
sv_SE: 1 vecka

en: 1 day
sv_SE: 1 dag

en: 1 hour
sv_SE: 1 timme

en: Ignore Slash
sv_SE: Ignorera snedstreck

en: Ignore Case
sv_SE: Ignorera skillnad mellan stor och liten bokstav

en: Redirect Logs
sv_SE: Omdirigeringsloggar

en: No, I changed my mind
sv_SE: Nej, jag ändrade mig

en: This action cannot be undone.
sv_SE: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Address Line 2
sv_SE: Adressrad 2

en: Address Line 1
sv_SE: Adressrad 1

en: Hours
sv_SE: Öppettider

en: Displayed when the business is open all day long.
sv_SE: Visas när företaget har öppet hela dagen.

en: Displayed when the business is closed.
sv_SE: Visas när företaget har stängt.

en: Use Defaults
sv_SE: Använd standard

en: IDs
sv_SE: ID:n

en: Contact Info
sv_SE: Kontaktinformation

en: Contact Page URL
sv_SE: URL till kontaktsida

en: About Page URL
sv_SE: URL till ”Om”-sida

en: Website URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: Show icons
sv_SE: Visa ikoner

en: Show labels
sv_SE: Visa etiketter

en: Phone/Fax Country Code
sv_SE: Landskod för telefon/fax

en: Show Tax ID
sv_SE: Visa moms-ID

en: Show VAT ID
sv_SE: Visa VAT-ID

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Fax Number
sv_SE: Faxnummer

en: Address
sv_SE: Adress

en: Hits
sv_SE: Träffar

en: Target URL
sv_SE: Mål-URL

en: Source URL
sv_SE: Käll-URL

en: 404 Monitoring
sv_SE: 404-övervakning

en: Redirect Monitoring
sv_SE: Övervakning av omdirigeringar

en: Automatic Redirects
sv_SE: Automatiska omdirigeringar

en: Fast Server Redirects
sv_SE: Snabba serveromdirigeringar

en: Search URLs
sv_SE: Sök URL:er

en: Add New Redirection
sv_SE: Lägg till ny omdirigering

en: Pass through
sv_SE: Passera via

en: All Groups
sv_SE: Alla grupper

en: Filter by Group
sv_SE: Filtrera efter grupp

en: Group
sv_SE: Grupp

note: Translators: 1 - The singular label of the custom post type.
en: Select a %1$s
sv_SE: Välj ett %1$s

note: Translators: 1 - The plural label of the custom post type.
en: No %1$s found
sv_SE: Inga %1$s hittades

en: Loading...
sv_SE: Laddar in …

en: Please enable multiple locations before using this block.
sv_SE: Aktivera flera platser innan du använder detta block.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Import / Export
sv_SE: Importera/exportera

en: 404 Logs
sv_SE: 404-loggar

en: No Index RSS Feeds
sv_SE: Inga RSS-flöden för index

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Setup %1$s
sv_SE: Konfigurera %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Activate %1$s
sv_SE: Aktivera %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s is Installed & Active
sv_SE: %1$s är installerad och aktiv

en: items
sv_SE: objekt

en: of
sv_SE: av

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Google Analytics is now handled by %1$s.
sv_SE: Google Analytics hanteras nu av %1$s.

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Install %1$s
sv_SE: Installera %1$s

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
sv_SE: Skaffa ytterligare nyckelordsfraser med %1$s!

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
sv_SE: För att använda denna funktion, lägg först till en fokusnyckelordsfras.

en: No results
sv_SE: Inga resultat

en: Remove Keyphrase
sv_SE: Ta bort nyckelordsfras

en: Add Keyphrase
sv_SE: Lägg till nyckelordsfras

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Show Results For:
sv_SE: Visa resultat för:

en: Get Additional Keyphrases
sv_SE: Skaffa ytterligare nyckelordsfraser

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Additional Keyphrases by %1$s
sv_SE: Ytterligare nyckelordsfraser av %1$s

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

en: review | reviews
sv_SE[0]: recension
sv_SE[1]: recensioner

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Question
sv_SE: Fråga

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: (Default)
sv_SE: (Standard)

en: Recipe
sv_SE: Recept

en: Course
sv_SE: Kurs

en: The first name of the post author.
sv_SE: Förnamnet på inläggets författare.

en: The display name of the post author.
sv_SE: Visningsnamnet på inläggets författare.

en: Heads up!
sv_SE: Observera!

en: Sample Taxonomy Name Value
sv_SE: Exempel på värde för taxonominamn

en: Sample Custom Field Value
sv_SE: Exempel på värde för anpassat fält

en: Example search string
sv_SE: Söksträngsexempel

en: Sample author biography
sv_SE: Exempel på författarbiografi

en: Sample Archive Title
sv_SE: Exempel på arkivrubrik

en: Sample taxonomy description
sv_SE: Beskrivning för exempeltaxonomi

en: Sample Category 1, Sample Category 2
sv_SE: Exempelkategori 1, exempelkategori 2

en: Sample Taxonomy Title
sv_SE: Rubrik för exempeltaxonomi

en: An example of content from your page/post.
sv_SE: Ett exempel på innehåll från din sida/inlägg.

en: Sample excerpt from a page/post.
sv_SE: Exempelutdrag från en sida/inlägg.

en: Sample Parent
sv_SE: Exempel på överordnad

en: Sample Post
sv_SE: Exempelinlägg

en: Sample caption for media.
sv_SE: Exempelbildtext för media.

en: A sample alt tag for your image
sv_SE: Exempel på ”alt”-tagg för din bild

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
sv_SE: Alla kategorier som är tilldelade det nuvarande inlägget, kommaseparerade.

en: The title of the parent post of the current page/post.
sv_SE: Rubriken för det överordnade inlägget för nuvarande sida/inlägg.

en: Parent Title
sv_SE: Rubrik för överordnat objekt

en: The meta description for the current page/post.
sv_SE: Metabeskrivningen för nuvarande sida/inlägg.

en: Taxonomy Name
sv_SE: Taxonominamn

en: The term the user is searching for.
sv_SE: Termen användaren söker efter.

en: Search Term
sv_SE: Sökterm

en: A custom field from the current page/post.
sv_SE: Ett anpassat fält från nuvarande sida/inlägg.

en: Custom Field
sv_SE: Anpassat fält

en: The tagline for your site, set in the general settings.
sv_SE: Slogan för webbplatsen, anges i de allmänna inställningarna.

en: Tagline
sv_SE: Slogan

en: The description for your site.
sv_SE: Beskrivningen för din webbplats.

en: Site link (link as text).
sv_SE: Webbplatslänk (länk som text).

en: Site Link (Alt)
sv_SE: Webbplatslänk (Alt)

en: Site link (name as text).
sv_SE: Webbplatslänk (namn som text).

en: Site Link
sv_SE: Webbplatslänk

en: The separator defined in the search appearance settings.
sv_SE: Avgränsaren som definierats i sökutseendeinställnigarna.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
sv_SE: Originalrubriken för det nuvarande inlägget.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
sv_SE: Året när sidan/inlägget publicerades (lokaliserat).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
sv_SE: %1$s år

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
sv_SE: Månaden när sidan/inlägget publicerades (lokaliserat).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
sv_SE: %1$s månad

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
sv_SE: Dagen i månaden när sidan/inlägget publicerades (lokaliserat).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
sv_SE: %1$s dag

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
sv_SE: Datumet när sidan/inlägget publicerades (lokaliserat).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
sv_SE: %1$s datum

en: The date of the current archive, localized.
sv_SE: Datumet för aktuellt arkiv (lokaliserat).

en: Archive Date
sv_SE: Arkivdatum

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
sv_SE: Innehållet på din sida/ditt inlägg.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
sv_SE: %1$s-innehåll

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
sv_SE: Det utdrag som är definierat för sidan/inlägget. Använder inte hela inlägget som reservinnehåll.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
sv_SE: Endast %1$s-utdrag

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
sv_SE: Utdraget definierat på din sida/ditt inlägg.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
sv_SE: %1$s-utdrag

en: The current year, localized.
sv_SE: Aktuellt år (lokaliserat).

en: Current Year
sv_SE: Nuvarande år

en: The current month, localized.
sv_SE: Aktuell månad (lokaliserad).

en: Current Month
sv_SE: Nuvarande månad

en: The current day of the month, localized.
sv_SE: Aktuell dag i månaden (lokaliserad).

en: Current Day
sv_SE: Nuvarande dag

en: The current date, localized.
sv_SE: Aktuellt datum (lokaliserat).

en: Current Date
sv_SE: Nuvarande datum

en: The page number for the current paginated page.
sv_SE: Sidnumret för den nuvarande sidnumrerade sidan.

en: Page Number
sv_SE: Sidnummer

en: The permalink for the current page/post.
sv_SE: Permalänken för nuvarande sida/inlägg.

en: Permalink
sv_SE: Permalänk

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (link as text).
sv_SE: Länk för aktuell term eller första termen (länk som text).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
sv_SE: %1$s-länk (Alt)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
sv_SE: %1$s-länk

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
sv_SE: %1$s-beskrivning

en: Current or first category title.
sv_SE: Rubrik för aktuell kategori eller första kategorin.

en: The title of the current archive.
sv_SE: Rubrik för aktuellt arkiv.

en: Archive Title
sv_SE: Arkivrubrik

en: Author Last Name
sv_SE: Författarens efternamn

en: Author First Name
sv_SE: Författarens förnamn

en: Author Name
sv_SE: Författarnamn

en: The biography of the author.
sv_SE: Författarens biografi.

en: Author Biography
sv_SE: Författarbiografi

en: Author archive link (link as text).
sv_SE: Författararkivlänk (länk som text).

en: Author Link (Alt)
sv_SE: Författarlänk (Alt)

en: Author archive link (name as text).
sv_SE: Författararkivlänk (namn som text).

en: Author Link
sv_SE: Författarlänk

en: Caption for the current media file.
sv_SE: Bildtext för nuvarande mediafil.

en: Media Caption
sv_SE: Bildtext för media

en: Image Alt Tag
sv_SE: ”alt”-tagg för bild

en: Archives for
sv_SE: Arkiv för

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: statically
sv_SE: statiskt

en: Delete Static Files
sv_SE: Ta bort statiska filer

en: Static sitemap files detected
sv_SE: Statiska filer för webbplatskarta upptäcktes

en: Try Again
sv_SE: Försök igen

en: SEO Plugin Import Failed
sv_SE: Import av SEO-tillägg misslyckades

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
sv_SE: Ett fel uppstod vid försök att skiva till .htaccess-filen. Försök igen senare.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
sv_SE: %1$s-felsökningsinformation från %2$s

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
sv_SE: Inaktivering misslyckades. Kontrollera behörigheterna och försök igen.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
sv_SE: Installation misslyckades. Kontrollera behörigheterna och försök igen.

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
sv_SE: Granska dina Facebook Open Graph-rubriker och beskrivningar

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
sv_SE: Ogiltigt telefonnummer för Knowledge Graph

en: Blank Title Formats Detected
sv_SE: Tomma rubrikformat upptäcktes

en: Review Now
sv_SE: Recensera nu

en: Review Your Homepage Title & Description
sv_SE: Granska din startsidas rubrik och beskrivning

en: Custom field names with spaces detected
sv_SE: Anpassade fältnamn med mellanslag upptäckta

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
sv_SE: Du kan hitta mer information om XML-webbplatskartor på %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Physical Robots.txt File Detected
sv_SE: Fysisk robots.txt-file upptäckt

en: needs update
sv_SE: behöver uppdateras

en: Not Set
sv_SE: Inte angiven

en: unknown
sv_SE: okänd

en: Web Server
sv_SE: Webbserver

en: Constants
sv_SE: Konstanter

en: Base URL:
sv_SE: Bas-URL:

en: Base Directory:
sv_SE: Baskatalog:

en: Url:
sv_SE: URL:

en: Path:
sv_SE: Sökväg:

en: Upload Directory Info
sv_SE: Information om filkatalog för uppladdningar

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: Front Page Info
sv_SE: Information om startsida

en: User Count
sv_SE: Antal användare

en: Permalink Structure
sv_SE: Permalänkstruktur

en: User Language
sv_SE: Användarspråk

en: Latest version:
sv_SE: Senaste version:

en: (Invalid IP)
sv_SE: (Ogiltigt IP)

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
sv_SE[0]: %1$s minut
sv_SE[1]: %1$s minuter

en: Est. reading time
sv_SE: Beräknad lästid

en: Written by
sv_SE: Skriven av

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
sv_SE: Publicerat den %1$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"). Translators: [DUPLICATE] 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
sv_SE: %1$s-inställningar

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
sv_SE: %1$s är uppdaterad till den senaste versionen

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
sv_SE: %1$s måste uppdateras

en: Go to Schema Settings
sv_SE: Gå till Schema-inställningar

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
sv_SE: %1$s &rsaquo; ”Kom-i-gång”-guide

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
sv_SE: %1$s-poäng

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
sv_SE: %1$s-uppgifter

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
sv_SE: Ge %1$s betyget %2$s på %3$s för att hjälpa oss berätta för fler. Tack!

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
sv_SE: %1$sLägg till %2$srel="UGC"%3$s till länk

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
sv_SE: %1$sLägg till %2$srel="sponsored"%3$s till länk

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
sv_SE: %1$sLägg till %2$srel="nofollow"%3$s till länk

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
sv_SE: %1$s uppdaterar för närvarande din databas och migrerar dina SEO-data i bakgrunden.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
sv_SE: Flytt från %1$s V3 till V4 pågår

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
sv_SE: %1$s importerar dina befintliga SEO-data i bakgrunden.

en: SEO Meta Import In Progress
sv_SE: Import av SEO-meta pågår

en: Conflicting Plugins Detected
sv_SE: Tilläggskonflikt upptäckt

en: Invalid Description Format
sv_SE: Ogiltigt beskrivningsformat

en: Fix Now
sv_SE: Åtgärda nu

en: Search Engines Blocked
sv_SE: Sökmotorer blockerade

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
sv_SE: Tillägget saknar nödvändiga beroenden. Kontakta supporten för mer information.

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
sv_SE: Avancerad %1$s-support

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
sv_SE: Pro-versionen är korrekt installerad, men den behöver aktiveras via tilläggets sida i adminpanelen för din WordPress-webbplats.

en: You are not licensed.
sv_SE: Du är inte licenserad.

note: Translators: 1 - The marketing site domain ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
sv_SE: Kunde inte installera uppgradering. Ladda ner från %1$s och installera manuellt.

en: Pro version is already installed.
sv_SE: Pro-version är redan installerad.

en: Please enter your license key to connect.
sv_SE: Ange din licensnyckel för att ansluta.

en: You are not allowed to install plugins.
sv_SE: Du saknar behörighet att installera tillägg.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
sv_SE: %1$s &rsaquo; Anslut

note: Translators: 1 - "Learn more link".
en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
sv_SE: Är du osäker på vad nyckelordsfraser används till? Kolla in vår dokumentation för mer information. %1$s

en: Add Focus Keyphrase
sv_SE: Lägg till fokusnyckelordsfras

en: Add Additional Keyphrases
sv_SE: Lägg till ytterligare nyckelordsfraser

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
sv_SE: Innehållet är under minsta antal ord. Lägg till mer innehåll.

en: Content length
sv_SE: Innehållslängd

en: This is far below the recommended minimum of words.
sv_SE: Detta är långt under det rekommenderade lägsta antalet ord.

en: The content length is ok. Good job!
sv_SE: Innehållets längd är ok. Bra jobbat!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
sv_SE: %1$s är för lång. Prova att göra den kortare.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
sv_SE: %1$s är något för lång. Prova att göra den kortare.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
sv_SE: %1$s-längd

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras hittades inte i SEO-rubrik.

en: Focus keyphrase in SEO title
sv_SE: Fokusnyckelordsfras i SEO-rubrik

en: Focus keyphrase found in SEO title.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras hittades i SEO-rubrik.

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras syns inte i början av SEO-rubrik.

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
sv_SE: Fokusnyckelordsfras i början av SEO-rubrik

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras används i början av SEO-rubrik.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
sv_SE: %1$s hittades inte i metabeskrivning.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
sv_SE: %1$s hittades i metabeskrivning.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
sv_SE: %1$s i metabeskrivning

en: Focus keyphrase not found in the URL.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras hittades inte i URL:en.

en: Focus keyphrase in URL
sv_SE: Fokusnyckelordsfras i URL

en: Focus keyphrase used in the URL.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras används i URL:en.

en: Readability
sv_SE: Läsbarhet

en: Additional Keyphrases
sv_SE: Ytterligare nyckelordsfraser

en: Focus Keyphrase
sv_SE: Fokusnyckelordsfras

en: Edit Snippet
sv_SE: Redigera förhandsvisningstext

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Robots Setting
sv_SE: Robotinställningar

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
sv_SE: Din %1$s finns inte i första stycket. Se till att ämnet omedelbart är klart.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
sv_SE: Din %1$s visas i första stycket. Bra gjort!

en: No content added yet.
sv_SE: Inget innehåll tillagt än.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
sv_SE: %1$s i introduktionen

en: Focus keyphrase not found in content.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras hittades inte i innehåll.

en: Focus keyphrase in content
sv_SE: Fokusnyckelordsfras i innehåll

en: Focus keyphrase found in content.
sv_SE: Fokusnyckelordsfras hittades i innehåll.

en: Preview & Edit
sv_SE: Förhandsgranska och redigera

en: Default (Set under Social Networks)
sv_SE: Standard (ange under sociala nätverk)

en: Use Data from Facebook Tab
sv_SE: Använd data från Facebook-fliken

en: Press enter to create an article tag
sv_SE: Tryck på ”enter” för att skapa en artikeletikett

en: Facebook Description
sv_SE: Facebook-beskrivning

en: Facebook Title
sv_SE: Facebook-rubrik

en: Facebook Image
sv_SE: Facebook-bild

en: Video URL
sv_SE: Video-URL

en: Custom Field Name
sv_SE: Anpassat fältnamn

en: Image Source
sv_SE: Bildkälla

en: Facebook Preview
sv_SE: Förhandsgranskning för Facebook

en: Social
sv_SE: Sociala nätverk

en: Keyphrase
sv_SE: Nyckelordsfras

en: Focus keyphrase
sv_SE: Fokusnyckelordsfras

en: Modal Content
sv_SE: Innehåll i Popup-fönster

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
sv_SE: Använd din fokusnyckelordsfras mer i dina H2- och H3-underrubriker.

en: Focus keyphrase in Subheadings
sv_SE: Fokusnyckelordsfras i underrubriker

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
sv_SE: Dina H2- och H3-underrubriker återspeglar ämnet för din text. Bra jobbat!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
sv_SE: Dina H2- eller H3-underrubriker återspeglar ämnet för din text. Bra jobbat!

en: The title is over 60 characters.
sv_SE: Rubriken innehåller över 60 tecken.

en: SEO Title length
sv_SE: SEO-rubriklängd

en: The title is too short.
sv_SE: Rubriken är för kort.

en: No title has been specified. Make sure to write one!
sv_SE: Ingen rubrik has specificerats. Se till att skriva en!

en: Please add a title first.
sv_SE: Lägg till en rubrik först.

en: Passive voice
sv_SE: Passivt språk

en: You are using short paragraphs.
sv_SE: Du använder korta stycken.

en: Paragraphs length
sv_SE: Längd på stycken

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
sv_SE: Åtminstone ett stycke är långt. Överväg att använda korta stycken.

en: You are not using rich media like images or videos.
sv_SE: Du använder inte multimedia som bilder eller videoklipp.

en: Images/videos in content
sv_SE: Bilder/videoklipp i innehåll

en: Your content contains images and/or video(s).
sv_SE: Ditt innehåll innehåller bilder och/eller videoklipp.

en: Please add some content first.
sv_SE: Lägg till innehåll först.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
sv_SE: %1$s meningar innehåller mer än %2$s ord, vilket är mer än det rekommenderade maximalt %3$s. Försök att förkorta meningarna.

en: Sentences length
sv_SE: Längd på meningar

en: Sentence length is looking great!
sv_SE: Meningslängd ser bra ut!

en: The meta description is over 160 characters.
sv_SE: Metabeskrivningen är längre än 160 tecken.

en: Meta description length
sv_SE: Längd på metabeskrivning

en: The meta description is too short.
sv_SE: Metabeskrivningen är för kort.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
sv_SE: Variationen i dina meningar är tillräcklig. Det är utmärkt!

en: Well done!
sv_SE: Bra jobbat!

en: Transition words
sv_SE: Övergångsord

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
sv_SE: Ingen mening innehåller övergångsord. Använd några.

en: Flesch reading ease N/A
sv_SE: Läsbarhet enligt Flesch inte tillgängligt

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
sv_SE: Texten får betyget %1$s i testet, vilket räknas som %2$s att läsa. %3$s

en: Flesch reading ease
sv_SE: Läsbarhet enligt Flesch

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
sv_SE: Texten får betyget %1$s i testet, vilket anses vara %2$s att läsa.

en: very easy
sv_SE: mycket lätt

en: Good job!
sv_SE: Starkt jobbat!

en: Subheading distribution
sv_SE: Fördelning av underrubriker

en: Great job!
sv_SE: Stiligt!

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
sv_SE: Vi kunde inte hitta några interna länkar i ditt innehåll. Lägg till interna länkar i ditt innehåll.

en: Internal links
sv_SE: Interna länkar

en: You are linking to other resources on your website which is great.
sv_SE: Du länkar till andra resurser på din webbplats vilket är bra.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
sv_SE: Inga utgående länkar hittades. Länka ut till externa resurser.

en: External links
sv_SE: Externa länkar

en: Great! You are linking to external resources.
sv_SE: Toppen! Du länkar till externa resurser.

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
sv_SE: Skaffa ditt ”Google Tag Manager”-ID i ditt %1$s.

en: Google Tag Manager Container ID
sv_SE: Google Tag Manager behållar-ID

en: Pinterest account
sv_SE: Pinterest-konto

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
sv_SE: Skaffa din Pinterest-verifieringskod i ditt %1$s.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
sv_SE: Skaffa din Baidu-verifieringskod i %1$s.

en: Baidu Verification Code
sv_SE: Baidu verifieringskod

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
sv_SE: Skaffa din Yandex-verifieringskod i %1$s.

en: Yandex Verification Code
sv_SE: Yandex verifieringskod

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
sv_SE: Skaffa din Bing-verifieringskod i %1$s.

en: Bing Verification Code
sv_SE: Bing verifieringskod

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
sv_SE: Skaffa en Google-verifieringskod i %1$s.

en: Google Verification Code
sv_SE: Google verifieringskod

en: Success!
sv_SE: Lyckades!

en: Webmaster Tools Verification
sv_SE: Verifiering av webmasterverktyg

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
sv_SE: Koden ovan kommer att läggas till mellan %1$s-taggarna på varje sida på din webbplats.

en: Miscellaneous Verification
sv_SE: Diverse verifieringar

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
sv_SE: Ditt användarkontos roll har inte åtkomst till att redigera det detta fält. %1$s

en: Add content after each post in your site feed.
sv_SE: Lägg till innehåll efter varje inlägg i ditt webbplatsflöde.

en: Add content before each post in your site feed.
sv_SE: Lägg till innehåll före varje inlägg i ditt webbplatsflöde.

en: RSS After Content
sv_SE: RSS efter innehåll

en: RSS Before Content
sv_SE: RSS före innehåll

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
sv_SE: Lägg automatiskt till innehåll i din webbplats RSS-flöde.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
sv_SE: Kryssa i detta om du vill ta bort ALLA %1$s-data när tillägget tas bort. Inga inställningar eller SEO-data kan återställas.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
sv_SE: Avinstallera %1$s

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
sv_SE: Välj vilka taxonomier du vill använda %1$s-kolumnerna med.

en: Taxonomy Columns
sv_SE: Taxonomikolumner

en: You will need to manually update everything.
sv_SE: Du måste uppdatera allt manuellt.

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
sv_SE: Du får felkorrigeringar och säkerhetsuppdateringar, men inte större funktioner.

en: Minor Only
sv_SE: Endast mindre

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
sv_SE: Du får de senaste funktionerna, felkorrigeringar och säkerhetsuppdateringarna när de ges ut.

en: All (recommended)
sv_SE: Alla (rekommenderat)

en: Automatic Updates
sv_SE: Automatiska uppdateringar

en: Announcements
sv_SE: Meddelanden

en: Admin Bar Menu
sv_SE: Meny i adminfält

en: Usage Tracking
sv_SE: Användningsspårning

en: Post Type Columns
sv_SE: Kolumner för inläggstyper

en: TruSEO Score & Content
sv_SE: TruSEO-poäng och innehåll

en: Breadcrumb Templates
sv_SE: Mallar för synliga sökvägar

en: Category Name
sv_SE: Kategorinamn

en: Article Title
sv_SE: Artikelrubrik

en: Subcategory
sv_SE: Underkategori

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
sv_SE: Hem

en: Current Item
sv_SE: Nuvarande objekt

en: 404 Error Format
sv_SE: Felformat för 404

en: Search Result Format
sv_SE: Sökresultatformat

en: Archive Format
sv_SE: Arkivformat

en: Breadcrumb Prefix
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar

en: Homepage Link
sv_SE: Länk till startsida

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Breadcrumb Settings
sv_SE: Inställningar för synlig sökväg

en: PHP Code
sv_SE: PHP-kod

en: Gutenberg Block
sv_SE: Gutenberg-block

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Show Breadcrumbs on Your Website
sv_SE: Visa synliga sökvägar på din webbplats

en: Enable Breadcrumbs
sv_SE: Aktivera synliga sökvägar

en: Setup Wizard
sv_SE: Konfigurationsguide

en: License
sv_SE: Licens

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
sv_SE: Vi kunde inte ansluta till webbplatsen, försök igen senare.

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Show
sv_SE: Visa

en: Websites
sv_SE: Webbplatser

en: Products & Entertainment
sv_SE: Produkter och underhållning

en: Places
sv_SE: Platser

en: People
sv_SE: Personer

en: Organizations
sv_SE: Organisationer

en: Groups
sv_SE: Grupper

en: Businesses
sv_SE: Företag

en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

en: Optimized Search Appearance
sv_SE: Optimerat sökutseende

en: Manually Enter Type
sv_SE: Ange typ manuellt

en: archive
sv_SE: arkiv

en: Sample short description for your product.
sv_SE: Ett exempel på en kort beskrivning av din produkt.

en: A short description for your product.
sv_SE: En kort beskrivning av din produkt.

en: Product Short Description
sv_SE: Kort beskrivning av produkt

en: Search for an item...
sv_SE: Sök efter ett objekt …

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
sv_SE: Ange en sid-URL, t.ex. %1$s

en: Type
sv_SE: Typ

en: Click to Copy
sv_SE: Klicka för att kopiera

en: Upgrade Your Plan
sv_SE: Uppgradera ditt paket

en: Edit Your Meta Description
sv_SE: Redigera din metabeskrivning

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is set and is %1$d characters long.
sv_SE: Metabeskrivningen är angiven och är %1$d tecken lång.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
sv_SE: Din metabeskrivning är angiven och är %1$d tecken lång.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
sv_SE: Metabeskrivningen är %1$d tecken lång, vilket är för långt.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
sv_SE: Din metabeskrivning är %1$d tecken lång, vilket är för långt.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
sv_SE: Metabeskrivningen är endast %1$d tecken lång, vilket är för kort.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
sv_SE: Din metabeskrivning är endast %1$d tecken lång, vilket är för kort.

en: No meta description was found for the page.
sv_SE: Ingen metabeskrivning hittades för sidan.

en: No meta description was found for your page.
sv_SE: Ingen metabeskrivning hittades för din sida.

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
sv_SE: Webbplatsen använder ett säkert överföringsprotokoll (https).

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
sv_SE: Din webbplats använder ett säkert överföringsprotokoll (https).

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
sv_SE: Webbplatsen använder inte ett säkert överföringsprotokoll (https).

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
sv_SE: Din webbplats använder inte ett säkert överföringsprotokoll (https).

en: Google has not flagged this site for malware.
sv_SE: Google har inte flaggat denna webbplats för skadlig kod.

en: Google has not flagged your site for malware!
sv_SE: Google har inte flaggat din webbplats för skadlig kod!

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
sv_SE: Listning av kataloginnehåll verkar vara inaktiverat på servern.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
sv_SE: Listning av kataloginnehåll verkar vara inaktiverat på din server.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
sv_SE: Listning av kataloginnehåll verkar vara inaktiverat på din server.

en: Edit Your Page Title
sv_SE: Redigera din sidrubrik

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
sv_SE: Listning av kataloginnehåll verkar vara aktiverat på din server.

en: The theme is not visible.
sv_SE: Temat är inte synligt.

en: Your theme is not visible!
sv_SE: Ditt tema är inte synligt!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
sv_SE: Vem som helst kan se att de använder temat %1$s.

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
sv_SE: Vem som helst kan se att du använder temat %1$s.

en: There are no visible plugins.
sv_SE: Det finns inga synliga tillägg.

en: You have no visible plugins!
sv_SE: Du har inga synliga tillägg!

en: Plugins from the website are publicly visible.
sv_SE: Webbplatsens tillägg kan ses offentligt.

en: Plugins from your website are publicly visible.
sv_SE: Tillägg från din webbplats kan ses offentligt.

en: The response time is under 0.2 seconds.
sv_SE: Svarstiden är under 0,2 sekunder.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
sv_SE: Din svarstid är under 0,2 sekunder.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
sv_SE: SEO-rubriken är angiven och är %1$d tecken lång.

en: This is under the average of 33 KB.
sv_SE: Detta är under genomsnittet på 33 KB.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
sv_SE: Detta är över vår rekommendation på 50 KB.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d KB.
sv_SE: Storleken för HTML-dokumentet är %1$d KB.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
sv_SE: Din SEO-rubrik är angiven och är %1$d tecken lång.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
sv_SE: Försök att ersätta inbäddade objekt med HTML5-alternativ.

en: Images:
sv_SE: Bilder:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
sv_SE: Mer än 20 förfrågningar kan resultera i långsam sidladdning.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The page makes %1$d requests.
sv_SE: Sidan gör %1$d förfrågningar.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
sv_SE: Din sida gör %1$d förfrågningar.

en: All CSS files appear to be minified.
sv_SE: Alla CSS-filer verkar vara minifierade.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
sv_SE: Några CSS-filer verkar inte vara minifierade.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
sv_SE: SEO-rubriken är %1$d tecken lång, vilket är för långt.

en: All Javascript files appear to be minified.
sv_SE: Alla Javascript-filer verkar vara minifierade.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
sv_SE: Några Javascript-filer verkar inte vara minifierade.

en: The server is using "expires" headers for the images.
sv_SE: Servern använder ”expires”-headers för bilderna.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
sv_SE: Din server använder ”expires”-headers för dina bilder.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
sv_SE: Din SEO-rubrik är %1$d tecken lång, vilket är för långt.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
sv_SE: Servern använder inte ”expires”-headers för bilderna.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
sv_SE: Din server använder inte ”expires”-headers för dina bilder.

en: Edit Your Page
sv_SE: Redigera din sida

en: We found Schema.org data on the page.
sv_SE: Vi hittade Schema.org-data på sidan.

en: We found Schema.org data on your page.
sv_SE: Vi hittade Schema.org-data på din sida.

en: No Schema.org data was found on the page.
sv_SE: Ingen Schema.org-data hittades på sidan.

en: No Schema.org data was found on your page.
sv_SE: Ingen Schema.org-data hittades på din sida.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
sv_SE: SEO-rubriken är endast %1$d tecken lång, vilket är för kort.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
sv_SE: Alla obligatoriska metataggar för ”Open Graph” har hittats.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
sv_SE: Duplicerade ”Open Graph”-metataggar hittades.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
sv_SE: Vissa Open Graph-metataggar saknas.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
sv_SE: Se till att du endast blockerar delar som du inte vill ska indexeras.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
sv_SE: Din SEO-rubrik är endast %1$d tecken lång, vilket är för kort.

en: The site has a robots.txt file.
sv_SE: Webbplatsen har en robots.txt-fil.

en: Your site has a robots.txt file.
sv_SE: Din webbplats har en robots.txt-fil.

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
sv_SE: Filen robots.txt saknas eller är otillgänglig.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
sv_SE: Din robots.txt-fil saknas eller är otillgänglig.

en: We couldn't find an SEO Title.
sv_SE: Vi kunde inte hitta någon SEO-rubrik.

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
sv_SE: Sidan innehåller inte någon ”noindex”-header eller metatagg.

en: The page is using the canonical link tag.
sv_SE: Sidan använder den kanoniska länktaggen.

en: Your page is using the canonical link tag.
sv_SE: Din sida använder den kanoniska länktaggen.

en: No canonical link tag found on the page.
sv_SE: Ingen kanonisk länktagg hittades på sidan.

en: No canonical link tag found on your page.
sv_SE: Ingen kanonisk länktagg hittades på din sida.

en: External:
sv_SE: Extern:

en: Internal:
sv_SE: Intern:

en: The page has a correct number of internal and external links.
sv_SE: Sidan har rätt antal av interna och externa länkar.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
sv_SE: Förhållandet mellan interna länkar och externa länkar är ojämnt.

en: Too few internal links on the page.
sv_SE: För få interna länkar på sidan.

en: Too few internal links on your page.
sv_SE: För få interna länkar på din sida.

en: No internal links were found on the page.
sv_SE: Inga interna länkar hittades på sidan.

en: No internal links were found on your page.
sv_SE: Inga interna länkar hittades på din sida.

en: All images on the page have alt attributes.
sv_SE: Alla bilder på sidan har ”alt”-attribut.

en: All images on your page have alt attributes.
sv_SE: Alla bilder på din sida har ”alt”-attribut.

en: Some images on the page have no alt attribute.
sv_SE: Vissa bilder på sidan saknar ”alt”-attribut.

en: Some images on your page have no alt attribute.
sv_SE: Vissa bilder på din sida saknar ”alt”-attribut.

en: H2 tags were found on the page.
sv_SE: H2-taggar hittades på sidan.

en: H2 tags were found on your page.
sv_SE: H2-taggar hittades på din sida.

en: No H2 tags were found on the page.
sv_SE: Inga H2-taggar hittades på sidan.

en: No H2 tags were found on your page.
sv_SE: Inga H2-taggar hittades på din sida.

en: One H1 tag was found on the page.
sv_SE: En H1-tagg hittades på sidan.

en: One H1 tag was found on your page.
sv_SE: En H1-tagg hittades på din sida.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
sv_SE: %1$d H1-taggar hittades.

en: No H1 tag was found.
sv_SE: Ingen H1-tagg hittades.

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: View all tags
sv_SE: Visa alla etiketter

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
sv_SE: Klicka på etiketterna nedan för att infoga variabler i din mall.

en: Submit a Support Ticket
sv_SE: Skicka ett supportärende

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
sv_SE: Skicka in ett supportärende så kommer vårt supportteam i världsklass att kontakta dig snart.

en: Get Support
sv_SE: Skaffa support

en: View All Documentation
sv_SE: Visa all dokumentation

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
sv_SE: Bläddra i dokumentation, referensmaterial och guider för %1$s.

en: View Documentation
sv_SE: Visa dokumentation

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: Search
sv_SE: Sök

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Read the Setup Guide
sv_SE: Läs installationsguiden

en: Launch the Setup Wizard
sv_SE: Starta inställningsguiden

en: How to Get Started
sv_SE: Hur man kommer igång

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Advanced SEO
sv_SE: Avancerad SEO

en: Basic SEO
sv_SE: Grundläggande SEO

en: No ODP
sv_SE: Ingen ODP

en: No Snippet
sv_SE: Ingen förhandsvisningstext

en: No Translate
sv_SE: Ingen översättning

en: No Archive
sv_SE: Inget arkiv

en: No Follow
sv_SE: Följ inte

en: No Index
sv_SE: Indexera inte

en: Large
sv_SE: Stor

en: Max Image Preview
sv_SE: Max bildförhandsgranskning

en: Max Video Preview
sv_SE: Max videoförhandsgranskning

en: Max Snippet
sv_SE: Max förhandsvisningstext

en: Robots meta:
sv_SE: Robotmeta:

en: Dismissed Notifications
sv_SE: Avfärdade aviseringar

en: No taxonomies available.
sv_SE: Inga taxonomier tillgängliga.

en: No post types available.
sv_SE: Inga inläggstyper tillgängliga.

en: Label:
sv_SE: Etikett:

en: a few seconds ago
sv_SE: några sekunder sedan

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
sv_SE: år sedan

en: a year ago
sv_SE: ett år sedan

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
sv_SE: månader sedan

en: a month ago
sv_SE: en månad sedan

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
sv_SE: dagar sedan

en: a day ago
sv_SE: en dag sedan

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
sv_SE: minuter sedan

en: a minute ago
sv_SE: en minut sedan

en: See Dismissed Notifications
sv_SE: Visa avfärdade aviseringar

en: You have no new notifications.
sv_SE: Du har inga nya aviseringar.

en: Show Less
sv_SE: Visa mindre

en: Show More
sv_SE: Visa mer

en: Custom separator:
sv_SE: Anpassad avgränsare:

en: Analyzing...
sv_SE: Analyserar …

note: Translators: This refers to a discount (e.g. "As a valued user you receive 50%, automatically applied at checkout!").
en: off
sv_SE: i rabatt

en: Price Indicator
sv_SE: Prisindikator

en: Tax ID:
sv_SE: Moms-ID:

en: Phone number
sv_SE: Telefonnummer

en: Warnings
sv_SE: Varningar

en: An error occurred while analyzing your site.
sv_SE: Ett fel uppstod när din webbplats analyserades.

en: Your Username:
sv_SE: Ditt användarnamn:

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din MySpace-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Wikipedia-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din SoundCloud-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Yelp-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Tumblr-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Linkedln-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din YouTube-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Pinterest-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Instagram-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
sv_SE: Din Facebook-URL är ogiltig. Kontrollera formatet och försök igen.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
sv_SE: uppgraderar till %1$s

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Custom Field Support
sv_SE: Stöd för anpassade fält

en: Open Video Sitemap
sv_SE: Öppna webbplatskarta över videoklipp

en: Exclude Pages/Posts
sv_SE: Exkludera sidor/inlägg

en: Set Publication Name
sv_SE: Ange publikationsnamn

en: Open News Sitemap
sv_SE: Öppna webbplatskarta för nyheter

en: HTML Sitemap
sv_SE: HTML-webbplatskarta

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
sv_SE: Adminpanel för Google Analytics + realtidsstatistik

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
sv_SE: Snabb och enkel installation av Google Analytics

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
sv_SE: Det bästa tillägget för Google Analytics för WordPress

en: Launch Setup Wizard
sv_SE: Starta inställningsguiden

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
sv_SE: Klicka på taggarna nedan för att infoga variabler i din webbplatsrubrik.

en: Show in Search Results
sv_SE: Visa i sökresultat

en: Open RSS Sitemap
sv_SE: Öppna RSS-webbplatskarta

en: Number of Posts
sv_SE: Antal inlägg

en: Press enter to create a keyword
sv_SE: Tryck på retur-tangenten för att skapa ett nyckelord

en: Enable Schema Markup
sv_SE: Aktivera märkning enligt schema

en: Home Page
sv_SE: Startsida

en: Separator Character
sv_SE: Tecken för avgränsare

en: Title Separator
sv_SE: Rubrikavgränsare

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
sv_SE: Visa %1$s-metaruta

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
sv_SE: %1$s-rubrik

en: Show Date in Google Preview
sv_SE: Visa datum i Google-förhandsgranskning

en: Other Options
sv_SE: Andra alternativ

en: Read Only
sv_SE: Skrivskyddad

en: Bulk Editing
sv_SE: Massredigera

en: Robots Meta Settings
sv_SE: Metadatainställningar för robotar

en: This feature requires one of the following plans:
sv_SE: Denna funktion kräver ett av följande paket:

en: Schema Markup
sv_SE: Märkning enligt schema

en: Attachment Parent
sv_SE: Bilagans överordnade

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: Redirect Attachment URLs
sv_SE: Omdirigera URL:er för bilagor

en: Deactivated
sv_SE: Inaktiverad

en: Manage
sv_SE: Hantera

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
sv_SE: %1$s-teamet

en: Purchase License
sv_SE: Köp licens

en: Enter License Key
sv_SE: Ange licensnyckel

en: A valid license key is required in order to use our addons.
sv_SE: En giltig licensnyckel krävs för att använda våra utökningar.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
sv_SE: Uppgradera %1$s till Pro och lås upp alla funktioner!

en: Search for Features...
sv_SE: Sök efter funktioner …

en: Deactivate All Features
sv_SE: Inaktivera alla funktioner

en: Activate All Features
sv_SE: Aktivera alla funktioner

note: Translators: 1 - The amount of remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
sv_SE: Du har %1$s fler aviseringar

en: Relaunch Setup Wizard
sv_SE: Återstarta installationsguiden

en: Dismiss All
sv_SE: Avfärda alla

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
sv_SE: Uppgradera till %1$s och spara %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
sv_SE: Skaffa fler funktioner i %1$s %2$s:

en: Quicklinks
sv_SE: Snabblänkar

en: SEO Site Score
sv_SE: SEO-poäng för webbplats

en: See all dismissed notifications.
sv_SE: Visa alla avfärdade aviseringar.

en: There are no new notifications at this moment.
sv_SE: Det finns inga nya aviseringar just nu.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
sv_SE: Det verkar som om du saknar rätt omskrivningsregler för robots.txt-filen.

en: Import and Delete
sv_SE: Importera och ta bort

en: Open Robots.txt
sv_SE: Öppna robots.txt

en: Delete Rule
sv_SE: Ta bort regel

en: Enable Custom Robots.txt
sv_SE: Aktivera anpassad robots.txt

en: Additional Data
sv_SE: Ytterligare data

en: Card Type
sv_SE: Korttyp

en: Home Page Image
sv_SE: Bild för startsida

en: Summary with Large Image
sv_SE: Sammanfattning med stor bild

en: Default Card Type
sv_SE: Standardkorttyp

en: Pinterest Verification Code
sv_SE: Pinterest verifikationskod

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
sv_SE: Läs mer om hur du skaffar din verifieringskod för Pinterest

en: Features:
sv_SE: Funktioner:

note: Translators: 1 - The abbreviated plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Lite vs. Pro
sv_SE: %1$s Lite jämfört med Pro

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
sv_SE: Installerar %1$s %2$s

en: How to Control Search Results
sv_SE: Hur man styr sökresultat

en: Basic Guide to Google Search Console
sv_SE: Grundläggande guide till Google Search Console

en: Basic Guide to Google Analytics
sv_SE: Grundläggande guide till Google Analytics

en: See our full documentation
sv_SE: Se vår fullständiga dokumentation

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
sv_SE: Dokumentation för %1$s

en: View all video tutorials
sv_SE: Visa alla videohandledningar

en: Video Tutorials
sv_SE: Videohandledningar

en: Smart Schema
sv_SE: Smart schema

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
sv_SE: Loggen för blockerade robotar finns här: %1$s

en: Blocked Bots Log
sv_SE: Logg för blockerade robotar

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Must-Use Plugins
sv_SE: MU-tillägg (permanentaktiverade tillägg)

en: Server Info
sv_SE: Serverinformation

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Download System Info File
sv_SE: Ladda ned fil med systeminformation

en: System Status Info
sv_SE: Information om systemstatus

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
sv_SE: Alla %1$s-inställningar

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
sv_SE: Rensa loggar över blockering av aggressiva robotar

en: Cleared
sv_SE: Rensad

en: Bad Bot Blocker Logs
sv_SE: Loggar över blockering av aggressiva robotar

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: No, I need to make a backup
sv_SE: Nej, jag behöver göra en säkerhetskopia

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
sv_SE: Ja, jag har en säkerhetskopia och vill återställa inställningarna

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa de valda inställningarna till standard?

en: Your settings have been reset successfully!
sv_SE: Dina inställningar har återställts!

en: Select settings that you would like to reset:
sv_SE: Välj inställningar som du vill återställa:

en: Select Settings
sv_SE: Välj inställningar

en: Reset / Restore Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Purchase and Install Now
sv_SE: Köp och installera nu

en: I'll do it later
sv_SE: Jag gör det senare

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
sv_SE: Du kommer inte ha åtkomst till den här funktionen förrän utökningarna har köpts och installerats.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
sv_SE: En uppgradering krävs för att låsa upp följande funktioner.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
sv_SE: Vill du köpa och installera följande funktioner nu?

en: Yes, count me in
sv_SE: Ja, räkna med mig

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
sv_SE: Hjälp oss göra %1$s bättre för alla

en: Your Email Address
sv_SE: Din e-postadress

en: Redirect attachment pages?
sv_SE: Omdirigera sidor för bilagor?

en: Do you have multiple authors?
sv_SE: Har du flera författare?

en: Live Site
sv_SE: ”Live”-webbplats

en: Under Construction
sv_SE: Under konstruktion

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
sv_SE: Klicka på etiketterna nedan för att infoga variabler i din webbplatsrubrik.

en: Edit Title and Description
sv_SE: Redigera rubrik och beskrivning

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
sv_SE: Sättet som din webbplats visas i sökresultaten är väldigt viktigt. Ta dig tid att titta över dessa inställningar och justera efter behov.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
sv_SE: Som standard har administratörer tillgång till %1$salla SEO-webbplatsinställningar%2$s

en: SEO Editor
sv_SE: SEO-redaktör

en: SEO Manager
sv_SE: SEO-hanterare

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Access Control Settings
sv_SE: Inställningar för åtkomstkontroll

en: Select your timezone
sv_SE: Välj din tidszon

en: Your license has expired.
sv_SE: Din licens har löpt ut.

en: You have not yet added a valid license key.
sv_SE: Du har ännu inte lagt till en giltig licensnyckel.

en: Your license key is invalid.
sv_SE: Din licensnyckel är ogiltig.

en: Your license has been disabled.
sv_SE: Din licens har inaktiverats.

en: Active Notifications
sv_SE: Aktiva aviseringar

en: New Notifications
sv_SE: Nya aviseringar

en: Travel Agency
sv_SE: Resebyrå

en: Tourist Information Center
sv_SE: Turistinformationscenter

en: Television Station
sv_SE: TV-station

en: Score
sv_SE: Poäng

en: Sports Activity Location
sv_SE: Idrottsplats

en: Shopping Center
sv_SE: Köpcentrum

en: Self Storage
sv_SE: Självförvaring

en: Recycling Center
sv_SE: Återvinningscentral

en: Real Estate Agent
sv_SE: Fastighetsbyrå

en: Radio Station
sv_SE: Radiostation

en: Medical Business
sv_SE: Medicinskt företag

en: Lodging Business
sv_SE: Hotellverksamhet

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Legal Service
sv_SE: Juridiska tjänster

en: Internet Cafe
sv_SE: Internetkafé

en: Home & Construction Business
sv_SE: Byggvaruhus

en: Health & Beauty Business
sv_SE: Hälsa och skönhetsföretag

en: Government Office
sv_SE: Statligt kontor

en: Food Establishment
sv_SE: Livsmedelsföretag

en: Financial Service
sv_SE: Finansiell tjänst

en: Entertainment Business
sv_SE: Underhållningsföretag

en: Employment Agency
sv_SE: Bemanningsföretag

en: Emergency Service
sv_SE: Räddningstjänst

en: Dry Cleaning/Laundry
sv_SE: Kemtvätt/tvätteri

en: Dentist
sv_SE: Tandläkare

en: Childcare
sv_SE: Barnomsorg

en: Automotive Business
sv_SE: Fordonsverksamhet

en: Archive Organization
sv_SE: Arkivorganisation

en: Area Served
sv_SE: Betjänat område

en: Payment Info
sv_SE: Betalningsinformation

en: Multiple Locations
sv_SE: Flera platser

en: All Good!
sv_SE: Allt väl!

en: Save and Continue
sv_SE: Spara och fortsätt

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Skip this Step
sv_SE: Hoppa över detta steg

en: Attached Image
sv_SE: Bifogad bild

en: Default Image (Set Below)
sv_SE: Standardbild (ange nedan)

en: Choose Image
sv_SE: Välj bild

en: to see your Site Score.
sv_SE: för att se din webbplatspoäng.

en: Excellent!
sv_SE: Utmärkt!

en: Very Good!
sv_SE: Väldigt bra!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
sv_SE: Behöver%1$sförbättras!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
sv_SE: Vi behöver %1$sgöra en del!

en: A valid license key is required
sv_SE: En giltig licensnyckel är obligatorisk

en: to analyze a competitor site.
sv_SE: för att analysera en konkurrerande webbplats.

en: Other:
sv_SE: Annat:

en: Portfolio
sv_SE: Portfölj

en: Corporation
sv_SE: Bolag

en: Small Offline Business
sv_SE: Liten offline-verksamhet

en: Online Store
sv_SE: Onlinebutik

en: News Channel
sv_SE: Nyhetskanal

en: Media Description
sv_SE: Mediabeskrivning

en: Home Page Title
sv_SE: Startsidans rubrik

en: Enter your answer
sv_SE: Ange ditt svar

en: Which category best describes your website?
sv_SE: Vilken kategori beskriver bäst din webbplats?

en: Which SEO features do you want to enable?
sv_SE: Vilka SEO-funktioner vill du aktivera?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
sv_SE: Följande tillägg och %1$s-utökningar kommer installeras: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
sv_SE: Följande %1$s-utökningar kommer installeras: %2$s

note: Translators: 1 - A list of plugin names.
en: The following plugins will be installed: %1$s
sv_SE: Följande tillägg kommer att installeras: %1$s

en: Animal Shelter
sv_SE: Djurskydd

en: Contact Page URL:
sv_SE: URL till kontaktsida:

en: About Page URL:
sv_SE: URL till ”Om”-sida:

en: Website URL:
sv_SE: Webbplatsens URL:

en: Your name or company name.
sv_SE: Ditt namn eller företagsnamn.

en: name
sv_SE: namn

en: Business Info
sv_SE: Företagsinformation

en: Import Data and Continue
sv_SE: Importera data och fortsätt

en: Import data from your current plugins
sv_SE: Importera data från dina nuvarande tillägg

en: Taxonomy Priority Score
sv_SE: Prioritetspoäng för taxonomi

en: Post Type Priority Score
sv_SE: Prioritetspoäng för inläggstyp

en: Grouped
sv_SE: Grupperade

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
sv_SE: Alla inlägg som tilldelas dessa termer kommer även att exkluderas från din webbplatskarta.

en: Include All Taxonomies
sv_SE: Inkludera alla taxonomier

en: Author Sitemap
sv_SE: Webbplatskarta för författare

en: Date Archive Sitemap
sv_SE: Webbplatskarta för datumarkiv

en: Automatically Ping Search Engines
sv_SE: Pinga sökmotorer automatiskt

en: Open Sitemap
sv_SE: Öppna webbplatskarta

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
sv_SE: Får du en tom webbplatskarta eller ett 404-fel?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
sv_SE: Innehåll som är märkt noindex kommer inte visas i din webbplatskarta.

en: Links Per Sitemap
sv_SE: Länkar per webbplatskarta

en: Enable Sitemap
sv_SE: Aktivera webbplatskarta

en: Default settings that just work
sv_SE: Standardinställningar som bara funkar

en: SEO Editor Role
sv_SE: Rollen SEO-redaktör

en: SEO Manager Role
sv_SE: Rollen SEO-hanterare

en: WP Roles (Editor, Author)
sv_SE: WP-roller (redaktör, författare)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
sv_SE: Ange din licensnyckel för %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
sv_SE: Redan köpt? Ange bara din licensnyckel nedan för att ansluta till %1$s!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
sv_SE: För att låsa upp de valda funktionerna, %1$s och ange din licensnyckel nedan.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
sv_SE: För att låsa upp de valda funktionerna, ange din licensnyckel nedan.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
sv_SE: uppgradera till %1$s

en: Sitemaps
sv_SE: Webbplatskartor

en: Social Networks
sv_SE: Sociala nätverk

en: Export All Post Types
sv_SE: Exportera alla inläggstyper

en: Export All Settings
sv_SE: Exportera alla inställningar

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
sv_SE: Ett fel uppstod när %1$s skulle importeras. Försök igen.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
sv_SE: %1$s importerades utan problem!

en: Term Meta
sv_SE: Metadata för term

en: Post Meta
sv_SE: Metadata för inlägg

en: not installed
sv_SE: inte installerad

en: All Settings
sv_SE: Alla inställningar

en: Select a plugin...
sv_SE: Välj ett tillägg …

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
sv_SE: Välj ett tillägg för att importera SEO-data direkt till %1$s.

en: Import Settings From Other Plugins
sv_SE: Importera inställningar från andra tillägg

en: Dynamically Generate Meta Keywords
sv_SE: Generera metanyckelord dynamiskt

en: Use Meta Keywords
sv_SE: Använd metanyckelord

en: Remove Category Base Prefix
sv_SE: Ta bort basprefixet för kategorier

en: Global Robots Meta
sv_SE: Globala metadata för robotar

en: Success! Your settings have been imported.
sv_SE: Klart! Dina inställningar har importerats.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
sv_SE: En JSON- eller INI-fil krävs för att importera inställningar.

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
sv_SE: Importerade inställningar kommer skriva över befintliga inställningar och kommer inte sammanfogas.

en: Choose a File
sv_SE: Välj en fil

en: Import from a JSON or INI file...
sv_SE: Importera från en JSON- eller INI-fil …

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
sv_SE: Importera/återställ %1$s-inställningar

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Create Backup
sv_SE: Skapa säkerhetskopia

en: You have no saved backups.
sv_SE: Du har inga sparade säkerhetskopior.

en: Backup Settings
sv_SE: Inställningar för säkerhetskopiering

note: Translators: 1 - Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: Success! The backup was restored.
sv_SE: Klart! Säkerhetskopian återställdes.

en: Success! The backup was deleted.
sv_SE: Klart! Säkerhetskopian togs bort.

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Closed
sv_SE: Stängt

en: Open 24h
sv_SE: Öppet dygnet runt

en: Sunday
sv_SE: söndag

en: Saturday
sv_SE: lördag

en: Friday
sv_SE: fredag

en: Thursday
sv_SE: torsdag

en: Wednesday
sv_SE: onsdag

en: Tuesday
sv_SE: tisdag

en: Monday
sv_SE: måndag

en: Select your timezone:
sv_SE: Välj din tidszon:

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Use 24h format
sv_SE: Använd 24-timmarsformat

en: Open 24/7
sv_SE: Öppet 24/7

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: Display Opening Hours
sv_SE: Visa öppettider

en: Show Opening Hours
sv_SE: Visa öppettiderna

en: Opening Hours Settings
sv_SE: Inställningar för öppettider

en: All Items
sv_SE: Alla objekt

en: Refresh Results
sv_SE: Uppdatera resultat

en: Complete SEO Checklist
sv_SE: Fullständig SEO-kontrollista

en: Good Results
sv_SE: Bra resultat

en: Recommended Improvements
sv_SE: Rekommenderade förbättringar

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
sv_SE: Din webbplats är inte ansluten. Anslut till %1$s och försök igen.

en: We were unable to parse the content for this site.
sv_SE: Vi kunde inte analysera innehållet för den här webbplatsen.

en: The URL provided is invalid.
sv_SE: Den angivna URL:en är ogiltig.

en: Please enter a valid URL.
sv_SE: Ange en giltig URL.

en: Enter Competitor URL
sv_SE: Ange konkurrentens URL

en: Default Taxonomy Object Types
sv_SE: Objekttyper för standardtaxonomi

en: Default Post Type Object Types
sv_SE: Objekttyper för standardinläggstyp

en: Show Facebook Author
sv_SE: Visa Facebook-författare

en: How to get your Facebook Author URL
sv_SE: Hur du skaffar din Facebook författar-URL

en: How to get your Facebook App ID
sv_SE: Hur du skaffar ett Facebook app-ID

en: How to get your Facebook Admin ID
sv_SE: Hur du skaffar ditt Facebook admin-ID

en: Facebook Author URL
sv_SE: Facebook författar-URL

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
sv_SE: Klicka på etiketterna nedan för att infoga variabler i din beskrivning.

en: Use the home page description
sv_SE: Använd startsidans beskrivning

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
sv_SE: Klicka på etiketterna nedan för att infoga variabler i din startsidas rubrik.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
sv_SE: Klicka på etiketterna nedan för att infoga variabler i din webbplats namn.

en: Use the home page title
sv_SE: Använd startsidans rubrik

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
sv_SE: Rubriken för sidan eller webbplatsen du delar

en: Term Custom Field Name
sv_SE: Anpassat fältnamn för term

en: Post Custom Field Name
sv_SE: Anpassat fältnamn för inlägg

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Enable Open Graph Markup
sv_SE: Aktivera Open Graph-märkspråk

en: General Facebook Settings
sv_SE: Allmänna Facebookinställningar

en: Manually Enter Person
sv_SE: Ange person manuellt

en: Your Social Profiles
sv_SE: Dina sociala profiler

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
sv_SE: Minsta storlek: 112px &times; 112px, bilden måste vara i JPG-, PNG-, GIF-, SVG-, eller WEBP-format.

en: Paste your image URL or select a new image
sv_SE: Klistra in din bild-URL eller välj en ny bild

en: Upload or Select Image
sv_SE: Ladda upp eller välj bild

en: Logo
sv_SE: Logga

en: Name
sv_SE: Namn

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
sv_SE: Välj om webbplatsen representerar en person eller en organisation.

en: Choose a Person
sv_SE: Välj en person

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
sv_SE: Uppgradera till %1$s idag

en: And many more...
sv_SE: Och mycket mer …

en: Advanced WooCommerce
sv_SE: Avancerad WooCommerce

en: Image SEO Optimization
sv_SE: Optimering för bild-SEO

en: Video and News Sitemaps
sv_SE: Webbplatskartor för video och nyheter

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
sv_SE: Uppgradera till Pro för att låsa upp kraftfulla SEO-funktioner

en: Setup Webmaster Tools
sv_SE: Konfigurera Webmaster Tools

en: See Advanced Settings
sv_SE: Se avancerade inställningar

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
sv_SE: Se vår guidade rundtur för %1$s

en: Join on Facebook
sv_SE: Kom till oss på Facebook

en: Here's what to do next:
sv_SE: Så här gör du härnäst:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
sv_SE: Slutför konfiguration och gå tillbaka till adminpanelen

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
sv_SE: Grattis! Din webbplats är SEO-redo!

en: Go back to the Dashboard
sv_SE: Gå tillbaka till adminpanelen

en: Let's Get Started
sv_SE: Då sätter vi igång

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
sv_SE: Välkommen till installationsguiden för %1$s!

en: Connecting...
sv_SE: Ansluter …

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
sv_SE: Steg %1$s av %2$s

en: Close and Exit Wizard Without Saving
sv_SE: Stäng och avsluta guiden utan att spara

en: See all features
sv_SE: Se alla funktioner

en: Learn more about all features
sv_SE: Lär dig mer om alla funktioner

en: Image Title
sv_SE: Bildrubrik

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Content Types
sv_SE: Innehållstyper

en: Global Settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Social Profiles
sv_SE: Sociala profiler

en: Database Tools
sv_SE: Databasverktyg

en: Import/Export
sv_SE: Importera/exportera

en: General Sitemap
sv_SE: Allmän webbplatskarta

en: Opening Hours
sv_SE: Öppettider

en: Locations
sv_SE: Platser

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

en: Analyze Competitor Site
sv_SE: Analysera konkurrents webbplats

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
sv_SE: Är du säker på att du vill lämna? Du har ändringar som inte sparats!

en: Success
sv_SE: Klart

en: Smart Recommendations
sv_SE: Smarta rekommendationer

en: Search Appearance
sv_SE: Sökutseende

en: Choose Features
sv_SE: Välj funktioner

en: Additional Site Information
sv_SE: Ytterligare webbplatsinformation

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: Analytics
sv_SE: Analys

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
sv_SE: Anslut med %1$s

en: Lite vs. Pro
sv_SE: Jämför Lite och Pro

en: Getting Started
sv_SE: Kom igång

en: Access Control
sv_SE: Åtkomstkontroll

en: RSS Content
sv_SE: RSS-innehåll

en: Webmaster Tools
sv_SE: Webmasterverktyg

en: Contact Page
sv_SE: Kontaktsida

en: Title & Description
sv_SE: Rubrik och beskrivning

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Google Tag Manager account
sv_SE: Google Tag Manager-konto

en: Item Page
sv_SE: Objektsida

en: Profile Page
sv_SE: Profilsida

en: Collection Page
sv_SE: Samlingssida

en: Web Page
sv_SE: Webbsida

en: None
sv_SE: Ingen

en: News Article
sv_SE: Nyhetsartikel

en: Blog Post
sv_SE: Blogginlägg

en: Article Type
sv_SE: Artikeltyp

en: Schema Type
sv_SE: Schematyp

en: Real Estate Listing
sv_SE: Fastighetslista

en: FAQ Page
sv_SE: Sida för vanliga frågor

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Page Analysis
sv_SE: Sidanalys

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: SEO Analysis
sv_SE: SEO-analys

en: Redirects
sv_SE: Omdirigeringar

en: Internal Links
sv_SE: Interna länkar

en: Sitemap Settings
sv_SE: Inställningar för webbplatskarta

en: Use Default Settings
sv_SE: Använd standardinställningar

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
sv_SE: Det uppstod ett fel vid anslutning till licens-API:et. Försök igen senare.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
sv_SE: Denna licensnyckel har nått det maximala antalet aktiveringar. Inaktivera den från en annan webbplats eller köp en ny licens för att fortsätta ta emot automatiska uppdateringar.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
sv_SE: Den angivna licensnyckeln är inaktiverad. Använd en annan nyckel för att fortsätta ta emot automatiska uppdateringar.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
sv_SE: Den angivna licensnyckeln är ogiltig. Använd en annan nyckel för att fortsätta ta emot automatiska uppdateringar.

en: An unknown error occurred, please try again later.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod, försök igen senare.

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Paste your license key here
sv_SE: Klistra in din licensnyckel här

en: Your license key provides access to updates and addons.
sv_SE: Din licensnyckel ger åtkomst till uppdateringar och utökningar.

en: default
sv_SE: standard

en: Dynamically Generate
sv_SE: Generera dynamiskt

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Type to search...
sv_SE: Skriv för att söka …

en: Priority Score
sv_SE: Prioritetspoäng

en: Exclude Posts / Pages
sv_SE: Exkludera inlägg/sidor

en: Include All Post Types
sv_SE: Inkludera alla inläggstyper

en: Publication Name
sv_SE: Publikationsnamn

en: Title Attribute Format
sv_SE: Attributformat för rubrik

en: Search Page
sv_SE: Söksida

en: Date Archives
sv_SE: Datumarkiv

en: Author Archives
sv_SE: Författararkiv

en: Paginated Content
sv_SE: Paginerat innehåll

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Nofollowed content
sv_SE: Innehåll med ”nofollow”

en: Noindexed content
sv_SE: Innehåll med ”noindex”

en: Go to Plugins
sv_SE: Gå till ”Tillägg”

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
sv_SE: En uppdatering är tillgänglig för %1$s. Uppgradera till den senaste versionen för att få alla de senaste funktionerna, felåtgärderna och säkerhetsförbättringarna.

en: Your Person Name and Image are set
sv_SE: Ditt personnamn och bild är angivna

en: Your Person Name and/or Image are blank
sv_SE: Ditt personnamn och/eller bild är tomma

en: Your Organization Name and Logo are set
sv_SE: Organisationens namn och logga är angivna

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
sv_SE: Ditt organisationsnamn och/eller logga är tom

en: Your Site Title and Tagline are set
sv_SE: Din webbplats rubrik och slogan är inställda

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
sv_SE: Namn eller slogan saknas för din webbplats. Vi rekommenderar att båda dessa värden är angivna eftersom %1$s behöver dessa för olika funktioner, inklusive märkkod för schema.

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
sv_SE: Din webbplatsrubrik och/eller slogan är tom

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
sv_SE: Din webbplats är inställd på offentlig. Sökmotorer kommer indexera din webbplats och den kommer att visas i sökresultaten.

en: Your site appears in search results
sv_SE: Din webbplats visas i sökresultat

en: Go to Settings > Reading
sv_SE: Gå till Inställningar > Läsa

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
sv_SE: Din webbplats är inställd på privat. Detta betyder att WordPress ber sökmotorer att exkludera din webbplats från sökresultat.

en: Your site does not appear in search results
sv_SE: Din webbplats visas inte i sökresultat

en: The last name of the post author.
sv_SE: Efternamnet på inläggets författare.

en: RSS Content Settings
sv_SE: Innehållsinställningar för RSS

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en: Learn More
sv_SE: Ta reda på mer

en: LinkedIn Post Inspector
sv_SE: LinkedIn inläggsgranskare

en: Go to Settings > General
sv_SE: Gå till inställningar > Allmänt

en: State
sv_SE: Delstat

en: Local Business SEO
sv_SE: SEO för lokalt företag

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: News Sitemap
sv_SE: Webbplatskarta för nyheter

en: Publish Date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: Access our Premium Support
sv_SE: Åtkomst till vår premiumsupport

en: RSS Sitemap
sv_SE: Webbplatskarta för RSS

en: Not Really...
sv_SE: Inte riktigt …

en: Yes I love it
sv_SE: Ja jag gillar det

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: titles
sv_SE: rubriker

en: Not Installed
sv_SE: Inte installerat

en: Priority Support
sv_SE: Prioriterad support

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
sv_SE: Endast inlägg, sidor, kategorier och etiketter

en: Not Available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: WooCommerce Products only
sv_SE: Endast WooCommerce-produkter

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
sv_SE: Inlägg, sidor, anpassade inläggstyper + kategorier, etiketter och anpassade taxonomier

en: Complete Support
sv_SE: Fullständig support

en: Posts, Pages and custom Post Types only
sv_SE: Endast inlägg, sidor och anpassade inläggstyper

en: Limited Support
sv_SE: Begränsad support

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
sv_SE: Skaffa %1$s %2$s idag och lås upp alla kraftfulla funktioner.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
sv_SE: Få ut det mesta möjliga av %1$s genom att uppgradera till Pro och lås upp alla kraftfulla funktioner.

en: Schema Rich Snippets
sv_SE: Schema-rika kodavsnitt

en: WooCommerce Integration
sv_SE: WooCommerce-integration

en: Social Meta (Open Graph Markup)
sv_SE: Social metadata (Open Graph-märkspråk)

en: Search Engine Optimization (SEO)
sv_SE: SEO (sökmotoroptimering)

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
sv_SE: Japp, vi vet ett och annat om att bygga fantastiska produkter som kunder älskar.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
sv_SE: Vårt mål är att göra det enkelt att optimera din webbplats för sökmotorer.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
sv_SE: Efterhand har vi kommit fram till att de flesta andra SEO-tillägg för WordPress är onödigt stora, innehåller programfel, är långsamma och mycket svåra att använda. Därför utformade vårt tillägg som ett enkelt och kraftfullt verktyg.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
sv_SE: Välkommen till %1$s, det äldsta SEO-tillägget för WordPress. Här hos %2$s skapar vi programvara som hjälper din webbplats att lyckas bättre i sökresultaten och få organisk trafik.

en: Plugin installed & activated.
sv_SE: Tillägg installerat och aktiverat.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Join our Community
sv_SE: Gå med i vår gemenskap

en: Support & Docs
sv_SE: Support och dokument

en: Link has been inserted.
sv_SE: Länk har infogats.

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

en: Add Link
sv_SE: Lägg till länk

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
sv_SE: Sociala meta för kategorier, etiketter och anpassade taxonomier

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
sv_SE: Varning: %1$s har upptäckt andra aktiva tillägg för SEO eller webbplatskartor. Vi rekommenderar att du inaktiverar följande tillägg för att förhindra konflikter:

en: Give us a 5-star rating!
sv_SE: Ge oss ett 5-stjärnigt betyg!

en: Mobile-Friendly Test
sv_SE: Test av mobilvänlighet

en: Google Page Speed Test
sv_SE: ”Google Page Speed”-test

en: CSS Validator
sv_SE: CSS-validerare

en: HTML Validator
sv_SE: HTML-validerare

en: Pinterest Rich Pins Validator
sv_SE: Validerare för ”Pinterest Rich Pins”

en: Facebook Debugger
sv_SE: Facebooks felsökare

en: Check Google Cache
sv_SE: Kolla Google Cache

en: Check links to this URL
sv_SE: Kontrollera länkar till denna URL

en: Analyze this page
sv_SE: Analysera denna sida

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
sv_SE: Skaffa %1$s %2$s och lås upp alla kraftfulla funktioner

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
sv_SE: Du använder %1$s. För att låsa upp fler funktioner överväg att %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
sv_SE: Du använder %1$s – ingen licens behövs. Lycka till!

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
sv_SE: Föreslå en funktion

en: never
sv_SE: aldrig

en: yearly
sv_SE: årligen

en: hourly
sv_SE: varje timme

en: always
sv_SE: alltid

en: Your image's alt tag attribute.
sv_SE: Alt-attributet för din bild.

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
sv_SE: Eftersom du är en värdefull användare ger vi dig %1$s som automatiskt dras av i kassan!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
sv_SE: Uppgradera till %1$s

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
sv_SE: För att låsa upp fler funktioner överväg att %1$s.

en: About Us
sv_SE: Om oss

en: I already did
sv_SE: Jag har redan gjort det

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Nope, maybe later
sv_SE: Nej, kanske senare

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
sv_SE: Ok, du förtjänar det

en: That's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
sv_SE: Häftigt! Kan du göra mig en STOR tjänst och ge tillägget ett 5-stjärnigt betyg på WordPress för att berätta för andra om oss och öka vår motivation?

en: Give feedback
sv_SE: Ge feedback

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
sv_SE: Vad synd att du inte gillar %1$s. Vi vill gärna bli bättre. Skulle du vilja ägna en minut åt att berätta för oss hur vi kan bli bättre?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
sv_SE: Gillar du %1$s?

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
sv_SE: All in One SEO-teamet

en: Person Name
sv_SE: Personnamn

en: Ad free (no banner adverts)
sv_SE: Annonsfri (inga bannerannonser)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
sv_SE: Organisera poster i webbplatskartan i åtskilda filer i din webbplatskarta. Vi rekommenderar att du aktiverar denna inställning om din webbplatskarta innehåller mer än 1000 URL:er.

en: Reservations
sv_SE: Bokningar

en: Sales
sv_SE: Rea

en: Billing Support
sv_SE: Support fakturafrågor

en: Technical Support
sv_SE: Teknisk support

en: Customer Support
sv_SE: Kundsupport

en: Phone Number
sv_SE: Telefonnummer

en: Organization Name
sv_SE: Organisationens namn

en: The page number.
sv_SE: Sidnumret.

en: Archive
sv_SE: Arkiv

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Month
sv_SE: Månad

en: Page
sv_SE: Sida

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
sv_SE: Läs användarguiden för %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
sv_SE: Välkommen till %1$s

en: Temporarily unable to load feed.
sv_SE: Just nu går det inte att ladda flödet.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
sv_SE: Varning: %1$s har upptäckt att du blockerar åtkomst för sökmotorer. Om det var av misstag kan du ändra detta under Inställningar > Läsa.

en: Remind Me Later
sv_SE: Påminn mig senare

en: No thanks
sv_SE: Nej tack

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
sv_SE: Vi har upptäckt att du kör %1$s. Uppgradera till %2$s för att få tillgång till våra avancerade SEO-funktioner för e-handel, inklusive SEO för produktkategorier med mera.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Exclude Terms
sv_SE: Exkludera termer

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
sv_SE: %1$s felsökningsinformation

en: Inactive Plugins
sv_SE: Inaktiva tillägg

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Author Pages
sv_SE: Författarsidor

en: Your site title.
sv_SE: Din webbplatsrubrik.

en: sitemaps
sv_SE: webbplatskartor

en: This sitemap index contains
sv_SE: Detta index för webbplatskartan innehåller

en: URLs
sv_SE: URL:er

en: This sitemap contains
sv_SE: Denna webbplatskarta innehåller

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
sv_SE: detta är en XML-webbplatskarta som är avsedd att konsumeras av sökmotorer, såsom Google och Bing.

en: Generated by
sv_SE: Genererad av

en: Disallow
sv_SE: Tillåt inte

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Exclude Images
sv_SE: Exkludera bilder

en: Exclude Images from your sitemap.
sv_SE: Exkludera bilder från din webbplatskarta.

en: Search Engine Visibility
sv_SE: Synlighet för sökmotorer

en: Site Language
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Site Title
sv_SE: Webbplatsrubrik

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
sv_SE: SEO för kategorier, etiketter och anpassade taxonomier

en: Advanced support for e-commerce
sv_SE: Avancerat stöd för e-handel

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
sv_SE: Använd innehåll för automatiskt genererade beskrivningar

en: SEO News
sv_SE: SEO-nyheter

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
sv_SE: Skapar XML-webbplatskartan dynamiskt istället för att använda en statisk fil.

en: Analyze
sv_SE: Analysera

en: Image SEO
sv_SE: Bild-SEO

en: Use Custom Blocklists
sv_SE: Använd anpassad lista med blockeringar

en: Block Referral Spam using HTTP
sv_SE: Blockera skräphänvisningar med HTTP

en: Block Bad Bots using HTTP
sv_SE: Blockera aggressiva robotar som använder HTTP

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
sv_SE: SEO-inställningar

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Facebook App ID
sv_SE: ID för din Facebook-app

en: Facebook Admin ID
sv_SE: Admin-ID på Facebook

en: dynamically
sv_SE: dynamiskt

en: Add URL
sv_SE: Lägg till URL

en: Additional Pages
sv_SE: Ytterligare sidor

en: Last Modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Change Frequency
sv_SE: Ändra frekvens

en: Page URL
sv_SE: Sid-URL

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Enable Sitemap Indexes
sv_SE: Aktivera index för webbplatskartor

en: monthly
sv_SE: en gång i månaden

en: weekly
sv_SE: en gång i veckan

en: daily
sv_SE: en gång om dagen

en: Include Author Archives in your sitemap.
sv_SE: Inkludera författararkiv i din webbplatskarta.

en: Include Date Archives in your sitemap.
sv_SE: Inkludera datumarkiv i din webbplatskarta.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
sv_SE: Välj vilka taxonomier som visas i din webbplatskarta.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
sv_SE: Välj vilka inläggstyper som visas i din webbplatskarta.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
sv_SE: Ger dig möjlighet att ange det maximala antalet inlägg i en webbplatskarta (upp till 50 000).

en: XML Sitemap
sv_SE: XML-webbplatskarta

en: Discard Changes
sv_SE: Kasta ändringar

en: Add Rule
sv_SE: Lägg till regel

en: User Agent
sv_SE: Användaragent

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Email Debug Information
sv_SE: Felsökningsinformation via e-post

en: Active Theme
sv_SE: Aktivt tema

en: Home URL
sv_SE: Startsidans URL

en: Site URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: PHP XML Support
sv_SE: PHP XML-stöd

en: PHP IPTC Support
sv_SE: PHP IPTC-stöd

en: PHP Exif Support
sv_SE: PHP Exif-stöd

en: PHP Max Script Execution Time
sv_SE: PHP Max skriptexekveringstid

en: PHP Max Post Size
sv_SE: PHP Max poststorlek

en: PHP Max Upload Size
sv_SE: PHP Max uppladdningstorlek

en: PHP Memory Limit
sv_SE: PHP-minnesgräns

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: SQL Mode
sv_SE: SQL-läge

en: Memory Usage
sv_SE: Minnesanvändning

en: Operating System
sv_SE: Operativsystem

en: Yes
sv_SE: Ja

en: N/A
sv_SE: Ej tillgängligt

en: Off
sv_SE: Av

en: On
sv_SE: På

en: Not set
sv_SE: Inte angiven

en: System Status
sv_SE: Systemstatus

en: Object Type
sv_SE: Objekttyp

en: Default
sv_SE: Standard

en: Organization
sv_SE: Organisation

en: Person or Organization
sv_SE: Person eller organisation

en: Article Tags
sv_SE: Artikeletiketter

en: Article Section
sv_SE: Artikelsektioner

en: Use Post Tags in Article Tags
sv_SE: Använd inläggsetiketter i artikeletiketter

en: Use Categories in Article Tags
sv_SE: Använd kategorier i artikeletiketter

en: Use Keywords in Article Tags
sv_SE: Använd nyckelord i artikeletiketter

en: Automatically Generate Article Tags
sv_SE: Generera artikeletiketter automatiskt

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Custom Image
sv_SE: Anpassad bild

en: Image
sv_SE: Bild

en: First Available Image
sv_SE: Första tillgängliga bild

en: Post Author Image
sv_SE: Bild på inläggsförfattare

en: Image from Custom Field
sv_SE: Bild från anpassat fält

en: First Image in Content
sv_SE: Första bilden i innehållet

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Site Description
sv_SE: Webbplatsbeskrivning

en: Site Name
sv_SE: Webbplatsnamn

en: Run Shortcodes in Description
sv_SE: Kör kortkoder i beskrivning

en: Run Shortcodes in Title
sv_SE: Kör kortkoder i rubrik

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Article
sv_SE: Artikel

en: Episode
sv_SE: Avsnitt

en: TV Show
sv_SE: TV-serie

en: Song
sv_SE: Sång

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Movie
sv_SE: Film

en: Game
sv_SE: Spel

en: Food
sv_SE: Mat

en: Drink
sv_SE: Dryck

en: Book
sv_SE: Bok

en: State/Province
sv_SE: Stat/Län

en: Landmark
sv_SE: Sevärdhet

en: Country
sv_SE: Land

en: City
sv_SE: Ort

en: Public Figure
sv_SE: Offentlig person

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Politician
sv_SE: Politiker

en: Musician
sv_SE: Musiker

en: Director
sv_SE: Regissör

en: Author
sv_SE: Författare

en: Athlete
sv_SE: Idrottare

en: Actor
sv_SE: Skådespelare

en: University
sv_SE: Universitet

en: School
sv_SE: Skola

en: Non-Profit
sv_SE: Ideellt

en: Band
sv_SE: Musikband

en: Sports Team
sv_SE: Idrottslag

en: Sports League
sv_SE: Idrottsliga

en: Cause
sv_SE: Välgörenhet

en: Restaurant
sv_SE: Restaurang

en: Hotel
sv_SE: Hotell

en: Cafe
sv_SE: Café

en: Company
sv_SE: Företag

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: Update Options
sv_SE: Uppdatera alternativ

en: Export Settings
sv_SE: Export-inställningar

en: Import
sv_SE: Importera

en: No
sv_SE: Nej

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Save
sv_SE: Spara

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit .htaccess
sv_SE: Redigera .htaccess

en: .htaccess Editor
sv_SE: .htaccess-redigerare

en: Robots.txt Editor
sv_SE: Robots.txt-redigerare

en: Video Sitemap
sv_SE: Video-webbplatskarta

en: Performance
sv_SE: Prestanda

en: Social Media
sv_SE: Sociala medier

en: Feature Manager
sv_SE: Funktionshanterare

en: Edit SEO
sv_SE: Redigera SEO

en: Getting started? Read the Beginners Guide
sv_SE: Redo att komma igång? Läs nybörjarguiden

en: Watch video tutorials
sv_SE: Se instruktionsvideor

en: View the Changelog
sv_SE: Visa ändringsloggen

en: Reset Selected Settings to Default
sv_SE: Återställ valda inställningar till standard

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Display Settings
sv_SE: Visningsinställningar

en: Network Settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: Home Page Settings
sv_SE: Inställningar för startsidan

en: Manage Google Analytics
sv_SE: Hantera Google Analytics

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Autogenerate Descriptions
sv_SE: Autogenererade beskrivningar

en: Use Tags for Meta Keywords
sv_SE: Använd etiketter som metanyckelord

en: Use Categories for Meta Keywords
sv_SE: Använd kategorier som metanyckelord

en: Pinterest Site Verification
sv_SE: Pinterest webbplatsverifiering

en: Paged Format
sv_SE: Sidformat

en: Description Format
sv_SE: Format för beskrivning

en: No Pagination for Canonical URLs
sv_SE: Ingen paginering för kanoniska URL:er

en: Canonical URL
sv_SE: Kanonisk URL

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Enabled
sv_SE: Aktiverat

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
sv_SE: Robot med IP %1$s blockerades – den matchade referrer-fältet %2$s som finns i blockeringslistan.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
sv_SE: Robot med IP %1$s blockerades – den matchade användaragenten %2$s som finns i blockeringslistan.

en: Referer Blocklist
sv_SE: Lista med blockerade referer-fält

en: User Agent Blocklist
sv_SE: Lista med blockerade användaragenter

en: Track Blocked Bots
sv_SE: Spåra blockerade robotar

en: Bad Bot Blocker
sv_SE: Blockering av aggressiva robotar
